Ezért ne sózd meg soha az ételt mikrózás előtt
Arról korábban már beszámoltunk, hogy miért káros a műanyag edények mikrózása, most pedig azt is eláruljuk, hogy miért ne sózd meg soha az ételt, mielőtt a mikrohullámú sütőbe teszed.
Látszólagos egyszerűsége ellenére a mikrohullámú sütő működése sokkal összetettebb, mint ahogy azt gondoljuk. A mikrohullámok elektromágneses mezőt hoznak létre, amely az élelmiszerben lévő vízmolekulákat rezgésbe hozza, és ezáltal hőt termel. Emiatt aztán előfordulhat, hogy helytelenül használod a mikródat anélkül, hogy tudnál róla.
A só egyenlőtlen hőeloszlást eredményez az ételben
A mikrohullámú sütő elektromágneses energiája hőt hoz létre azáltal, hogy az élelmiszerben lévő molekulákat nagyon gyors mozgásra és ütközésre kényszeríti. A só két alkotóeleme (nátrium és klorid) hőenergiát hoz létre. Mivel ezek az összetevők nagyon hatékonyan veszik fel az energiát, ezt az energiát villámgyorsan hővé alakítják.
Az ételek esetében ez azt jelenti, hogy a sózott ételek kívülről melegednek fel gyorsan, ahol a mikrohullámú energia először éri az ételt. Ezek az energizált sómolekulák felhalmozzák a mikrohullámú energiát, és helyi forró pontokat hoznak létre. Ennek eredményeként az étel belseje csak a maradék energiahullámokat kapja meg, és viszonylag hideg marad.
Az évtizedekre visszanyúló kutatások ezt a jelenséget az élelmiszer eredetű megbetegedések növekvő arányával összefüggésben vizsgálták, mivel a sós ételek belseje nem melegszik fel eléggé ahhoz, hogy a mikrohullámú sütőben elpusztuljanak a kórokozó baktériumok.
Azonban fontos tudni, hogy ez a jelenség akkor is előfordul, ha a só már az ételünkben van. Ezért érdemes alacsony nátriumtartalmú feldolgozott élelmiszert vásárolni, ha pedig friss ételről van szó, akkor melegítés után sózzunk.
Tippek a mikró helyes használatához
A sóhatáson kívül minden mikrohullámú sütőt használónak érdemes tudnia néhány trükköt az optimális melegítés érdekében.
Először is, gyakran keverjük meg az ételt, hogy a hőfelhalmozódás egyenletesen oszoljon el; ellenkező esetben a külső rész túlmelegszik, míg a belseje hideg marad.
Másodszor, mivel a hő hatására a víz elpárolog, így érdemes hidratálni az ételt, hogy az ne száradjon ki.
Persze fontos azt is tudni, hogy vannak olyan ételek, amelyeket egyáltalán nem szabad mikrózni.
A kenyeret például nem ajánlott, illetve az olyan vegyes állagú élelmiszerek, mint a rakott ételek vagy a töltött paprika, a hozzávalók eltérő víztartalma miatt egyenetlenül melegedhetnek. Az alacsony víztartalmú ételek különösen hajlamosak arra, hogy szárazzá váljanak. Ilyen például a maradék sültkrumpli is.
Az USDA ajánlása szerint a maradékokat, hogy a maradékokat 70 fokon melegítsük fel, hogy elpusztítsuk az esetlegesen étellel terjedő baktériumokat, amelyek megbetegíthetnek minket.
Nyitókép: Unsplash