Az Alzheimer-kór 2 különböző fázisban károsítja az agyat
A két fázis a következő: a gyulladás lassú növekedése, amelyet gyorsabb degeneráció követ.
A fázisok közül az első korlátozott terjedelmű, és a tünetek, például a memóriavesztés megjelenése előtt zajlik, ami azt jelzi, hogy a diagnózis és a kezelés lehetőségei a jelenleginél korábbi szakaszban is felmerülhetnek.
A második szakasz a pusztulás kifejezettebb szintjét eredményezi, és a fehérje plakkok és csomók felhalmozódását mutatta, amely a neuronok súlyos károsodásával esik egybe, ami a kognitív funkciók elvesztését eredményezi.
A kutatók, akiket a Washingtoni Egyetem és az Allen Institute for Brain Science csoportjai vezettek, az agy középső temporális gyrus néven ismert területének egyes sejtjeinek genetikai aktivitását vizsgálták, ahol a memória, a nyelv és a látás kulcsfontosságú funkcióit kezelik.
„Ez a megközelítés átfogó képet nyújt a betegség lefolyása során érintett specifikus, nagy szemcseméretű sejttípusokról, arról, hogy ezek az érintett sejtek hol helyezkednek el a szöveti mikroarchitektúrában, és hogy a betegség előrehaladtával mikor érintettek”
– írják a kutatók tanulmányukban.
A kutatócsoport 84 Alzheimer-kórban elhunyt ember agyát elemezte, akiknek átlagéletkora 88 év volt. Ezeket a leolvasásokat és méréseket aztán összehasonlították Alzheimer-kórban nem szenvedő donorok agyával, hogy azonosítsák a kritikus különbségeket.
A különböző kóros fázisok megállapításai mellett a kutatók az első fázisban a kognitív szempontból kulcsfontosságú gátló neuronok specifikus károsodását fedezték fel. A csapat szerint az idegi áramkörökben jelentkező problémák kezdetben így indulhatnak el.
A múltban az Alzheimer-kórral az izgalmi neuronokat – amelyek más neuronokat aktiválnak – hozták összefüggésbe. A gátló neuronok kikapcsolják vagy megnyugtatják az idegsejteket, így az Alzheimer-kórral való kapcsolat itt új és érdekes.
Ahogy a tudományos technológiánk egyre fejlettebbé és alkalmasabbá válik, egyre többet tudunk meg az Alzheimer-kór összetettségéről, akár a szervezetben máshol lévő kiváltó okokról, más betegségekkel való kapcsolatról, vagy egy rejtett kezdeti fázisról, amelyet korábban nem fedeztek fel.
Nyitókép: Shutterstock