Vigyázat! Ezek a vitaminok megsokszorozhatják az autizmus kockázatát
Egy friss tanulmány rámutatott 2 olyan vitaminra, amelyek túlzott bevitele a terhesség alatt jócskán megnöveli a születendő gyermek autizmusra való hajlamát.
Köztudott, hogy mind a folsav, mind a B12 fontos szerepet játszik a magzat fejlődésében, mivel ha a terhes anyák nélkülözik ezeket a 9 hónap alatt, nagyobb lesz a gyermeküknél a vérszegénység vagy például a gerincferdülés kockázata.
Úgy tűnik azonban, hogy a túlzott mennyiség is ártalmas.
A kutatás szerint azoknak az anyáknak, akiknek a vérében a terhesség alatt megemelkedett a B12-vitamin vagy a B9-vitamin (folsav) szintje, nagyobb valószínűséggel születik autista gyermeke.
Fotó: Shutterstock
A megfelelő táplálékkiegészítés védelmet nyújt. Régóta tudjuk, hogy a terhes anyák folsavhiánya károsan hat a gyermeke fejlődésére. Az új vizsgálatok azonban azt mutatják nekünk, hogy a túlzott mennyiség is káros a babára
– fejtette ki M. Daniele Fallin professzor, a tanulmány társszerzője
Sőt, az autizmus spektrumzavar (ASD) kialakulásának kockázata 17,6-szorosára nőhet, ha mind a B12-, mind a folsavszint nagyon magas.
A kutatók szerint a folsavval dúsított élelmiszerek magas fogyasztása és a túl sok étrend-kiegészítő szedése lehet az oka annak, hogy sok megvizsgált anya vérében ilyen magasak voltak az értékek.
(A folsav normális tartománya a terhesség első harmadában 13,5 és 45,3 nanomol/liter között van, a B12-vitaminra vonatkozóan egyelőre még nincs meghatározott tartomány.)
Miben találhatóak meg ezek a vitaminok?
Folsavat leginkább táplálékkiegészítőkben, kenyérfélékben és dúsított élelmiszerekben használnak, de a sötétzöld leveles zöldségek ugyancsak magas folsavtartalommal bírnak.
Míg a B12-vitamin természetes módon állati eredetű élelmiszerekben – például húsokban, tejtermékekben és a tojásban – van jelen.
Nyitókép: Shutterstock
Forrás: Spring