Friss avokádó egymás mellett

Furán néz ki az avokádó belseje? Így állapítsd meg, ehető-e

Van, ami csak a kinézetét rontja, de bizonyos jelekre ügyeljünk.


Az avokádó számos tápanyag kiváló forrása, mint a rost, a kálium, az egyszeresen telítetlen zsírok és a szívbarát zsírok. Az avokádó ezen zsírok egyik ritka növényi forrása, amit nagyon sokan szeretnek.

Előfordulhat azonban, hogy az avokádót meghámozva, penészes, sötét foltokat vagy csíkokat találni benne. Az avokádó meglepően érzékeny gyümölcs, és nem igazán alkalmas arra, hogy több ezer kilométerre szállítsák, sokszor ehhez van köze a belseje kinézetének is.

Az avokádó egyedülálló gyümölcs, mivel nem a fán érik be, hanem már azelőtt le kell vágni. Ezt nagyon sok, látszólag apró dolog befolyásolhatja, többek között a túl gyors érés, a nem megfelelő hőmérsékleten tartás (túl meleg vagy túl hideg), a repedezett héj, a zúzódások akár egy kis eséstől vagy a túl szoros összenyomástól.

A legtöbb esetben a kár pusztán a kinézeten ront, ritkább esetben károsodik maga az avokádó. Utóbbiakat gyűjtöttük össze.
Ha az avokádó húsán barnás-fekete csíkok és foltok vannak...Ez az egyik leggyakoribb probléma az avokádóval kapcsolatban, és érrendszeri barnulásnak nevezik.

Ha az avokádó húsán barnás-fekete csíkok és foltok vannak

Ez az egyik leggyakoribb probléma az avokádóval kapcsolatban. Könnyen felismerhető az apró pöttyök jellegzetes mintázatáról, amelyek általában vonalakban vagy körökben helyezkednek el a mag körül. Ha valaha is hagytunk kint a konyhapulton hosszabb időre egy felvágott avokádót, jól láthattuk, hogy az egy-két órán belül barnulni kezd. Ez a fenolos vegyületek jelenlétének köszönhető, amelyek reakcióba lépnek az oxigénnel.

Bár az avokádó húsa egységesnek tűnik, egy érrendszer rejtőzik mögötte, amely a miénkhez hasonlóan működik: a felszín alatt néhány milliméterrel csövek hálózata, amelyek tápanyagot és vizet szállítanak a gyümölcsnek a növekedés során. Ha e csövek bármelyik része oxigénnek van kitéve, az egész érrendszer gyorsan barnulni kezd. Ennek leggyakoribb oka a hűtés okozta sérülések, vagy az avokádó túl alacsony hőmérsékleten történő tárolása, de a szárrothadás jele is lehet, ha a gyümölcs tetejének közelében jelentkezik, ahol levágták a fáról. A foltok azonban nem károsak, az avokádó biztonságosan fogyasztható így is.

Ha az avokádó belsejében húrszerű szálak vannak

Ennek hátterében is az érszövet és a tárolási hőmérséklet áll. Ha az avokádót túl magas hőmérsékleten tartják érés után vagy közben, vagy ha túl gyorsan érlelik és hűtik, akkor láthatóvá válhatnak a nem teljesen megérett cellulózanyag szálai.

Általában az érpályák érintettek először, ami az avokádóhús szálas állagát adja. Bár nem veszélyes a fogyasztása, de nem is túl élvezetes. Ennek elkerülése érdekében kemény avokádót vásároljunk, és magunk érleljük meg úgy, hogy egy-két napra szobahőmérsékleten, barna papírzacskóba tesszük (egy banán hozzáadása a zacskóhoz felgyorsítja a folyamatot).

Ha az avokádó húsában apró, kemény csomók vannak

Ha egy avokádó még növekedés közben megsérül, védekező mechanizmussal reagálhat, és egy kis kemény, védő csomó alakul ki rajta. Ez lehet egy vagy több is, és általában a héj közelében fordulnak elő; a maghoz közelebbi kemény foltok általában csak éretlen gyümölcsök.

Ezek biztonságosan fogyaszthatók, de kellemetlen textúrájúak, ezért a legjobb, ha csak eltávolítjuk őket, és a körülöttük lévő részeket fogyasztjuk.

Ha az avokádó héján sárga vagy barnás foltok vannak

Az avokádó sok külső sérülése általában ártalmatlan. Mivel meglehetősen érzékeny a hőmérsékletre, ha nagyon hidegben (0-2 Celcius fokon több mint hét napig) tároljuk őket, az számos hűtési sérüléshez vezethet.

Az érrendszeri barnulás mellett az avokádó héja néha lyukas lesz. Egy másik gyakori probléma az úgynevezett lencsehártya-károsodás, amely a héj pórusainak sérülését jelenti, és amely foltos fekete foltok formájában jelentkezik. Ezeket nehéz észrevenni, ha az avokádó megérik, és a héja elsötétedik. Ez néha növeli a rothadás kockázatát, de gyakran pusztán esztétikai jellegű.

A barna foltos gyümölcsöket azonban érdemes elkerülni, mivel azt rovarkárosodás vagy napégés okozhatja, és gyakran a gyümölcshús belsejét érintik.

Ha az avokádó megbarnult

Az avokádó húsa természetes módon barnává vagy feketévé válik, amikor oxidálódik, vagyis amikor levegőnek van kitéve. Ez gyakran azután történik, hogy felszeleteljük, és nem használjuk fel az egész gyümölcsöt. Bár a megfeketedett rész nem túl étvágygerjesztő, nem káros az egészségre. Kezdetben csak az avokádó húsának vékony rétegét érinti, amely a levegőnek van kitéve, így a fekete részt vagy egy metszőkéssel levághatjuk, vagy összepürésíthetjük az alatta lévő zöldebb hússal, hogy alig legyen észrevehető.

(HuffPost)

Nyitókép: Shutterstock