6 árulkodó jel, hogy ne jutsz elég B12-vitaminhoz
Nagyjából tudjuk, hogy milyen tápanyagokra van szükségünk az egészséges étrendhez: fehérjére, vasban gazdag leveles zöldekre és rostokra. De vajon a B12-vitamin miért nem jut eszünkbe ilyenkor? Tudjuk egyáltalán, hogy mire jó? Most utánanéztünk, hogy miért is van rá szükségünk, és milyen jelek utalnak arra, hogy hiányzik az étrendünkből.
Mi az a B12-vitamin?
A B12-vitamin, más néven kobalamin egy vízben oldódó vitamin, amely számos testi funkcióhoz nélkülözhetetlen (erről bővebben alább). A szervezeted nem képes saját maga előállítani a B12-vitamint, ezért állati termékekkel, például hússal vagy étrend-kiegészítőkkel kell bevinned. És mivel nem tárolódik nagy mennyiségben, gyakran kell pótolni.
Mire szolgál a B12-vitamin?
Fotó: Shutterstock
A B12-vitamin fontos az idegek egészségének megőrzéséhez, valamint a DNS és a vörösvértestek előállításához
− magyarázza Shenaz Shariff táplálkozási szakértő. Emellett segít megőrizni a bőr, a haj és a körmök egészségét.
Nélküle a szervezetünk nehezen tud elegendő egészséges vörösvértestet termelni, ami számos egészségügyi problémához vezethet
− jegyzi meg Jessica Sepel táplálkozási szakértő. A táplálkozási szakértők azt is elárulták, milyen jelek jelzik, hogy növelned kell a B12-vitamin bevitelét.
Alacsony energia, fáradtság, agyi köd és memóriaproblémák
A B12-vitamin-hiány egyik első jele az energiahiány vagy a fáradtság, különösen, ha ezt alvás után is tapasztalod
− magyarázza Reema Pillai, a Dietitian Fit dietetikusa. Ez viszont ronthatja a kognitív funkciókat. Egy tanulmány szerint az alacsony B12-vitamin-szint összefüggésbe hozható a rosszabb figyelemmel és memóriával.
Hangulatváltozások
Gyakran látom, hogy az emberek hangulatingadozásokkal küzdenek a B12-vitamin hiányakor
− jegyzi meg Jessica. Egy tanulmány összefüggést talált az alacsony B12-vitamin-szint és a depresszió között. Ennek oka részben a B12 szerotoninszintet növelő képessége, amely a hangulatot szabályozó kémiai anyag.
Bizsergés a kezekben és a lábakban
A kezedben és a lábadban bizsergést is észrevehetsz
− mondja Jessica. Ez azért van, mert a B12-vitamin részt vesz az idegműködés kialakításában, és ha ez megzavarodik (a B12-vitamin hiánya miatt), az bizsergést okozhat.
Fejfájás
Fotó: Unsplash
A B12-vitamin-hiány egyéb jelei közé tartozik a fejfájás
− mondja Reema. Mivel a B12-vitamin támogatja a központi idegrendszert (amely magába foglalja a gerincvelőt és az agyat), a hiány neurológiai tünetekhez, például fejfájáshoz vezethet.
Vérszegénység és sápadt bőr
Azt is láthatod, hogy a bőröd sápadt vagy sárgás lesz
− mondja Shenaz. A B12-vitamin hiánya vérszegénységet válthat ki a vörösvértestek alacsony szintje vagy a nem megfelelően működő vérsejtek miatt, ez pedig a bőr sápadtságát okozhatja. Sárgaságot is kiválthat.
Légszomj
Szintén a vörösvértestek hibás működéséhez kapcsolódik, hogy az alacsony B12-vitamin-szint légszomjat okozhat, mivel gátolja a vörösvértestek oxigénszállító képességét a szervezetben.
Mivel növelheted a B12-vitamin beviteled?
A jó B12-vitamin források közé tartozik a hús, a hal, a tejtermékek és a tojás, valamint a dúsított gabonafélék, a táplálkozási élesztő és bizonyos növényi alapú tej alternatívák. A növényi élelmiszerek természetes módon nem tartalmaznak B12-t, ezért fontos, hogy ha nem eszel állati eredetű termékeket, fontold meg a táplálékkiegészítő használatát, vagy biztosítsd, hogy az élelmiszerek B12-vel dúsítottak legyenek.
Forrás: Glamour UK
Nyitókép: Shutterstock