A bélrendszer egészségét károsíthatja ez a mindennapi tevékenység
Egy újonnan közzétett tanulmány szerint kétféle szájvíz csökkenti a COVID-19 vírusterhelését a szájban. A Rutgers Egyetem kutatói megállapították, hogy a Listerine vény nélkül kapható szájvíz és a klórhexidin vényköteles fertőtlenítő szájvíz nyújtotta a legjobb védelmet a koronavírus vírusátvitele ellen, számol be róla az EatingWell.
Bár a tanulmányt laboratóriumban végezték, és még meg kell ismételni az embereken, sokak számára ez egy újabb előnye a szájvízzel kapcsolatos szokásuknak. A gyakorlat azonban már az amerikai fogorvosi rendelőkben is megtörtént. Nem meglepő, hogy fogorvosunk azt kérheti tőlünk, hogy szájvizet alkalmazzunk a vizsgálat előtt.
„A COVID-korszakban egy nagyon erős szájöblítés ajánlott, mert ez csökkenti a vírusszámot a szájban, így amikor [a fogorvos] aeroszolt hoz létre, fúrással vagy fogpolírozással, akkor jobban védve van”
– mondja Mark Burhenne általános fogorvos.
Tehát, bár ez a kutatás valóban azt mutatja, hogy a szájvíz csökkenti a COVID vírusterhelését a szájban, Burhenne hozzáteszi, hogy az ilyen módon történő használat nem kívánt mellékhatásokat okoz.
„Ezek az előnyök csak 10-15 percig tartanak, és utána [a szájvíz] megzavarja a száj mikrobiomját”
– mondja.
Ez azért van, mert az antiszeptikus szájvíz nem csak a COVID-19 kórokozókat öli meg, hanem a szájban lévő összes baktériumot, legalábbis rövid távon.
Röviddel a szájvíz használata után a szájban lévő baktériumok elkezdenek visszanőni.
„A probléma az, hogy az anaerob baktériumok gyorsabban visszanőnek, mint az aerob baktériumok –és az anaerob baktériumok patogénebbek, vagyis jobban képesek betegséget okozni”
– magyarázza Burhenne.
Fotó: Shutterstock
Így most a szánk mikrobiomjában a baktériumok egyensúlya megbomlik (a tudósok ezt diszbiózisnak nevezik), és magasabb a betegséget okozó baktériumok szintje, mint a betegséget védő baktériumoké. Ismételjük ezt naponta, és láthatjuk, hogyan borulhat ki a szájüregi mikrobiom egyensúlya.
De miért is fontos pontosan a szájüregi mikrobiom? A szájunkban lévő baktériumok segítenek kialakítani a biofilmet a fogainkon. Míg ez a biofilm kölcsönhatásba léphet az általunk elfogyasztott szénhidrátokkal, és savas környezetet hozhat létre, amely károsítja a fogainkat (különösen, ha nem távolítjuk el megfelelő fogmosással és fogselyemmel), a biofilm hasznos is lehet a szájüregi egészség szempontjából. Gondoljunk a biofilmre úgy, mint a fogunk bőrére. Ez a beépített rendszer arra szolgál, hogy szükség esetén segítsen újra mineralizálni a fogfelszínt.
Emellett a szájüregi mikrobiom nem csak a szájunk egészsége szempontjából fontos, szerepet játszik az általános egészségi állapotodban is, akárcsak a bél-mikrobiom. A szájüregi mikrobiom táplálja a bélmikrobiomot.
Hogyan hathat a szájvíz az egészségre?
A szájvíz használata más szempontból is problémás lehet. Burhenne szerint a rendszeres szájvízhasználat valójában rossz leheletet okozhat – az ellenkezőjét annak, amit várnánk –, valamint növelheti a szuvasodás és az ínybetegségek kialakulásának esélyét. Kutatások szerint a szájvíz használata emellett növelheti a vérnyomást és a cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
Egy közel 1000 túlsúlyos felnőtt bevonásával végzett, a Nitric Oxide című folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál, akik naponta kétszer (vagy többször) használtak szájvizet, 55%-kal nagyobb volt a prediabétesz vagy cukorbetegség kialakulásának kockázata, mint a ritkábban használóknál.
Ez azt jelenti, hogy még a napi egyszeri szájvízhasználók is megemelték a kockázatot. A kutatók úgy vélik, hogy ez a szájvíznek a szájüregi mikrobiomra gyakorolt hatásával magyarázható, mivel a szájüregi baktériumok szerepet játszanak a nitrogén-oxidban, egy olyan vegyületben, amely hatással van az erekre.
Burhenne azt tanácsolja, hogy ne használjunk rendszeresen szájvizet. Ráadásul ne feledjók, hogy a szájvízzel való öblögetés nem ér el annyit, mint a megfelelő fogmosás.
Nyitókép: Shutterstock
- A 7 legegészségesebb étel, amit ennünk kéne, de nem tesszük - IN ›
- Piszkos 12: Ezek a zöldséges és gyümölcsök a legmérgezőbbek - IN ›
- Mi az a lila spárga és miért építsük be az étrendünkbe? - IN ›
- Árthat az egészségnek, ha csak hétvégén iszunk alkoholt? - IN ›
- 10 keserű étel, amely javítja a bélrendszer egészségét - IN ›