Két beszélgető nő

A beszédmódunk elárulhatja, cukorbetegek vagyunk-e

A mesterséges intelligencia sokféle módon segít felgyorsítani az orvosok által felállított diagnózisokat, újabban például képes felismerni a 2-es típusú cukorbetegséget néhány másodpercnyi beszélgetés alapján.

Számos biológiai tényező befolyásolhatja a hangunkat, ha érzelmes, részeg vagy álmos állapotban beszélgetünk. Ez lehetőséget ad a mesterséges intelligencia számára, hogy észrevegye az egészségi állapot változásaival járó finom változásokat.

Egy, a Klick Labs tudósai által végzett kísérlet kimutatta, hogy a mesterséges intelligencia képes lehet a 2-es típusú cukorbetegség felismerésére.

Jaycee Kaufman, a Klick Labs kutatója elmondta, hogy a jelenlegi felismerési módszerek sok időt, utazást és költséget igényelhetnek, míg a hangtechnológia lehetőséget nyújt ezen akadályo teljes megszüntetésére.

A kutatócsoport 267 résztvevőt vont be a kísérletbe – akik között 2-es típusú cukorbeteg és egészséges személy is volt –, hogy két héten keresztül naponta hatszor vegyenek fel egy rögzített mondatot egy telefonos alkalmazásba. Összesen 18 465 felvételt dolgoztak fel, hogy 14 különböző jellemzőt, többek között a hangmagasságot és az intenzitást kinyerjék a hangokból.

A felvételek egy részét arra a mesterséges intelligencia betanítására használták, hogy az felismerje, hogyan hangzik egy személy hangja. Ezt olyan tényezők alapján táplálták be, mint az illető neme, kora, testtömegindexe, valamint az, hogy 2-es típusú cukorbetegségben szenved-e vagy sem. A fennmaradó mintákat arra használták, hogy teszteljék, mit „tanult” a mesterséges intelligencia.

Az életkort és a nemet figyelembe véve, a modell 89 százalékos pontossággal ismerte fel a 2-es típusú cukorbetegséget a nőknél és 86 százalékos pontossággal a férfiaknál. A betegséget azonosító, kulcsfontosságú hangjelzések a két nem esetében eltérőek voltak. Míg a férfiaknál az intenzitás és az amplitúdó változása, a nőknél a hangmagasság változása volt a legfontosabb.

A kutatók elismerik, hogy nagyobb és változatosabb embercsoportokat kellene tesztelni az eredmények érvényesítéséhez, de a korai eredmények pozitívak. Jelenleg a 2-es típusú cukorbetegséget vérvétellel lehet diagnosztizálni, és általában hosszabb várakozás előzi meg az eredmények kiértékelését. Az új módszerhez ezzel szemben egy okostelefonos alkalmazásra van szükség.

Bár világszerte minden 11. felnőttből 1-nél diagnosztizálták a betegséget, a kutatók szerint több százmillió ember nem tudja, hogy 2-es típusú cukorbetegsége van. Ha ezt a számot csökkenteni tudnánk, hamarabb be lehetne vezetni a kezeléseket és csökkenteni a lakossági cukorbetegség kezelésének költségeit.