Megvan, mennyi beszélgetés segít egy fárasztó munkanap után
Egy, az olaszországi Lucca IMT School for Advanced Studies kutatói által nemrég végzett vizsgálat során 44 résztvevő agyi aktivitását mérték, miközben azok különböző számítógépes feladatokat végeztek.
A résztvevők egyik csoportjának az volt a feladata, hogy önkontrollt gyakoroljon, például érzelmeik elrejtésével, míg a másik csoportnak nem kellett erre figyelnie. Az eredmények azt mutatták, hogy az önkontrollt gyakorló csoport tagjainál megnövekedett a delta agyhullámok aktivitása az agy döntéshozatalért és impulzuskontrollért felelős területein, írja a haszon.hu.
A kutatók ezután azt vizsgálták, hogyan befolyásolja ez a kimerültség a társas viselkedést. Egy együttműködés igénylő játékban az önkontrollt nem gyakorló csoport 86%-a, míg az önkontrollt gyakorló csoport 41%-a mutatott együttműködő magatartást.
Ha beszélgetni akarunk a partnerünkkel, és úgy érezzük, hogy szellemileg kimerültünk, ne tegyük, tanácsolja Erica Ordali, a tanulmány vezető szerzője.
A tanulmány eredményei arra engednek következtetni, hogy érdemes szünetet tartanunk a mentálisan megterhelő feladatok után, mielőtt más tevékenységekbe kezdenénk, különösen a társas interakciót igényelőkbe.
Fotó: Shutterstock
Ha gyorsan szeretnénk felturbózni az éberségi állapotunkat és koncentrációnkat, érdemes egy kicsit ledőlni, azonban maximum 20 percre – a 45 percnél hosszabb alvásidő ugyanis csak órák múlva fejti ki a hatását.
Ezzel nemrég a Corvinus Egyetem kutatói összefoglaló tanulmányukban foglalkoztak – nem véletlenül engedélyezi a rövid szundit sok multi. A Google, a Nike, Procter & Gamble és a Facebook főhadiszállásán évek óta alvókabinokban pihenhetnek meg napközben az alkalmazottak, az Uber központjában is elkülönített terület áll rendelkezésre a pihenésre, a Zappos Las Vegas-i központjában egy óriási akváriummal körülvett pihenőszobát, a svéd Forzaában pedig zen-szobákat alakítottak ki a kreativitás fokozására.
Nyitókép: Shutterstock