Ezzel az egyszerű trükkel sokkal könnyebben fog menni a pihenés!

Ezzel az egyszerű trükkel sokkal könnyebben fog menni a pihenés!

Az NSDR (alvás nélküli mélypihenés) kifejezetten felkapott téma lett mostanság, de mit is takar pontosan ez a jelenség?


A gyakorlat az elmúlt hónapokban többször is címlapokra került, miután a Google vezérigazgatója, Sundar Pichai a Wall Street Journalnak adott interjújában azt mondta, hogy az NSDR az egyik legmegfelelőbb módja a kikapcsolódásnak.

Na de mit is jelent ez a kifejezés pontosan?

Az alvás nélküli mélypihenés egy gyűjtőfogalom olyan gyakorlatokra, amelyeket az emberek arra használnak, hogy elméjüket a nyugalom és a fókuszálás állapotába irányítsák

– mondja Dr. Andrew Huberman, a Stanford Egyetem idegtudományi professzora, aki az NDSR kifejezést megalkotta.

Ez is érdekelhet: Dolgok, amiktől érdemes megszabadulni a hálószobákban

Érdemes kiemelni, hogy az ilyen technikáknak nem az a céljuk, hogy elalvást idézzenek elő, hanem inkább segítenek abba a félig fókuszált állapotba kerülni, amely közvetlenül az alvás előtt következik be, amikor még valamennyire ébren vagyunk, de félig-meddig már álmodunk.

A szakértők szerint az NSDR lényege, hogy ha rövid időre alvásszerű állapotba kerülünk, az agyunk intenzíven pihenhet. Ez segíthet abban, hogy újult erővel vágjunk neki a nap hátralévő részének.

Emellett Huberman egy nemrégiben tartott előadásában elmondta, hogy a 20 perces NSDR-ülések segíthetnek az agy gyorsabb tanulásában, és növelhetik az információ megtartásának időtartamát, a gyakorlat neuroplaszticitásra gyakorolt hatásának köszönhetően. Sőt, az NSDR ahhoz is hozzájárulhat, hogy lefekvéskor jobban aludjunk.

Na de mikor és hogy érdemes alkalmazni ezt a technikát? Dr. Chris Winter neurológus azt ajánlja, hogy az NSDR-t inkább napközben gyakoroljuk, mint közvetlenül lefekvés előtt. Így időt adunk az elménknek és a testünknek, hogy a pihenés előnyeit a nap folyamán kamatoztasd. Bár nem kell minden nap gyakorolnia az NSDR-t ahhoz, hogy hatékony legyen, azonban Winter szerint a gyakorlatokat érdemes mindig ugyanazon napszakokban elvégezni.

Forrás: Sleep.com

Kép: Shutterstock