Ennyi csésze kávét kellene meginnod egy nap alatt
Annyit elárulunk elöljáróban, hogy nincs egységes válasz.
„Az, hogy mennyi kávét kell inni, a kávé fajtájától és az egyéntől függ. A koffeintolerancia mindenkinél más és más, és a potenciális egészségügyi előnyök egy részét még napi egy csésze kávé, vagy akár koffeinmentes kávé fogyasztásával is élvezheted”
– mondja Rui Lopes brit háziorvos.
Lopes szerint a legtöbb nő számára általában napi három-öt csésze kávé (vagy 400 mg koffein) a maximálisan ajánlott mennyiség. Bár a koffeintartalom a kávé fajtájától függően változhat, egy átlagos csésze kávé hozzávetőlegesen 95 mg koffeint tartalmaz.
Az egyéni tolerancia változó – egyesek érzékenyebbek lehetnek a koffeinre, nekik érdemes 200 mg-nál kevesebbnél maradniuk naponta, míg mások számára még kevesebb is optimális lehet. Ebben többek között olyan tényezők, mint a genetika, az emésztőrendszer egészsége és a stressz szintje is szerepet játszanak.
Ráadásul mindezek mellett az időzítés is számít. A nap korábbi szakaszában történő fogyasztás segít elkerülni az alvászavarokat, mivel a koffein felezési ideje 5-6 óra, így a hatása elhúzódhat, különösen azoknál, akik lassabban metabolizálják azt.
Azonban a kávé túl korán való fogyasztása is kerülendő, mivel egyesek fokozott szorongást vagy emésztési zavarokat tapasztalhatnak, ha éhgyomorra fogyasztják, ezért inkább reggeli után érdemes azt inni. Van, akinek a kollagénpor hozzáadása a kávéhoz elegendő lehet a kellemetlen hatások enyhítésére.
Fotó: Unsplash
A krónikus fáradtsággal vagy stresszel küzdők számára előnyös lehet, ha ébredés után legalább 90 percet várnak a koffein fogyasztásával, mivel az megzavarhatja a természetes reggeli kortizolszint-emelkedést, ami fontos az energiaszint fenntartásához a nap folyamán.
Bár a mérsékelt koffeinfogyasztás előnyökkel járhat, fontos, hogy figyeljünk szervezetünk egyedi jelzéseire, és kerüljük a túlzott fogyasztást, hogy megelőzzük az olyan hosszú távú negatív hatásokat, mint a függőség, a fokozott szorongás vagy a magas vérnyomás.
A kávéfogyasztás előnyei
A kávéfogyasztásnak számos előnye van az emésztőrendszerre nézve, többek között serkenti az ételek emésztését segítő gyomornedveket, ami növeli a vastagbél motilitását, és segít az emésztett ételek továbbhaladásában. A kávéban található élelmi rostok, amelyek többnyire nem emészthető poliszacharidok, szintén jelentős hatással vannak a bélmikrobiótára.
Ezek a szervezetben rövid szénláncú zsírsavakká bomlanak le, olyan vegyületekké, amelyek csökkenthetik a gyulladást és fenntarthatják a bél egészségét.
A túl sok kávé fogyasztásának kockázatai
A koffeinre való érzékenység olyan problémákhoz vezethet, mint a szorongás, idegesség, alvászavarok, energiazuhanás, szabályozatlan kortizolszint, megnövekedett pulzusszám, magas vérnyomás és emésztési panaszok. Nincs egyértelmű válasz arra, hogy a kávé jó vagy rossz hatással van-e az emésztésre, ez is nagyon eltérő lehet egyénenként.
Egyes bizonyítékok szerint a kávéfogyasztás hozzájárulhat a gyomorégéshez és emésztési zavarokhoz, hasmenéshez, alvásképtelenséghez, ronthatja az IBS-t, az IBD-t és a refluxot. Több kutatásra van azonban szükség, mivel az eddigi klinikai vizsgálatok kicsik voltak, és a módszerek nem szabványosítása akadályozta őket.
Annak megértése, hogy a kávé pontosan hogyan fejti ki előnyeit, továbbra is korlátozott, és ez egy olyan kutatási terület, amely további feltárást érdemel Lopes szerint.
„Ennek oka, hogy a kávé különböző összetevőinek koncentrációját erősen befolyásolja a kávé típusa és eredete, a feldolgozási módszerek (pörkölés stb.) és az előkészítés. Tágabb értelemben a kávéfogyasztás a regionális szokásoknak és gyakorlatoknak megfelelően világszerte eltérő módon hathat az emberekre.”
Nyitókép: Unsplash