Cigarettát felkínáló kéz elutasítása

Még idősebb korban sem késő leszokni a dohányzásról

Akár 35, akár 75 éves tesszük, a dohányzásról való leszokás meghosszabbíthatja az életünket.


Számos tévhit kering a dohányzással kapcsolatban idősebb életkorban, például az, hogy a több évtizedes dohányzás utáni leszokás nem sokat változtat az egészségi állapoton.

Az orvosszakértők azonban határozottan állítják,, hogy a dohányzásról való leszokás bármely életkorban előnyös.

Egy nemrég készült tanulmány ezt minden eddiginél egyértelműbbé teszi, miszerint a dohányzásról való leszokás akár 75 éves korban is évekkel meghosszabbíthatja az illető életét.

Az American Journal of Preventative Medicine című folyóiratban közzétett tanulmányukhoz a University of Michigan: School of Public Health kutatói életkor és dohányzási státusz szerint számolták ki az átlagos halálozási arányokat. Ezek azt mutatták, hogy azokhoz képest, akik soha nem dohányoztak, azok a résztvevők, akik egész életük során dohányoztak, vagy jelenleg is úgy tesznek, 35, 45, 55, 65 és 75 éves korukig, átlagosan 9,1, 8,3, 7,3, 7,3, 5,9 és 4,4 évet veszítenének az életükből, ha továbbra is folytatnák ezt a szokást.

Az egyes életkorokban a dohányzást abbahagyó alanyok azonban hónapokat vagy akár éveket nyertek vissza az élettartamukból.

A leszokás legnagyobb előnyét a 35 évesek élvezhették, akik átlagosan 8 évvel tovább éltek. Bár ez az idő egyre csökkent, minél tovább dohányoztak, még a vizsgálat legidősebb tagjai is jobban éltek a leszokás után. A 65 és 75 éves korukban leszokó egykori dohányosok 23,4 százalékkal, illetve 14,2 százalékkal nagyobb esélyt láttak arra, hogy legalább egy évvel meghosszabbították életüket. A 65 évesek esetében az elkerült életveszteség átlagosan 1,7 év volt, a 75 évesek esetében pedig 0,7 év.

A legtöbb dohányzásellenes kampány a fiatalabb korosztályt célozza meg, de az említett kutatás azt mutatja, hogy az idősebb dohányosok még mindig sokat nyerhetnek az életmódváltással.

„[A leszokási] arányok a dohányzó idősebb felnőttek körében stagnáltak, és tudomásunk szerint egyetlen kutatás sem állapította meg a leszokás előnyeit számukra. A leszokás előnye nem korlátozódik a dohányzó fiatal és középkorú felnőttekre; ez a tanulmány bizonyítja, hogy az idősekre is alkalmazható”

– fogalmazott Thuy Le, a tanulmány társszerzője egy nyilatkozatában.