Mini sütik után vágyakozó nő

Sóvárogsz az édesség után? Ezek lehetnek az egészségügyi okai

A táplálkozási szakértő szerint három oka lehet a cukor utáni sóvárgásnak.

Laura Ford melbourne-i táplálkozási szakértő a Daily Mail-nek elárulta, hogy mi az a három ok, amiért annyira kívánjuk a cukrot – főleg délután. Az okok között szerepel, hogy nem eszünk elég szénhidrátot vagy nem alszunk eleget.

A Ford által a TikTok-on posztolt három ok a következő:

1. Nem ettünk elég szénhidrátot ebédre

Ha ebédidőben kihagyjuk a szénhidrátokat, kimaradunk egy kulcsfontosságú tápanyagból, amely segít energiát adni egész délután, magyarázza a szakértő. Ennek leküzdésére azt javasolja, hogy együnk némi szénhidrátot az étkezésünkhöz, de figyeljünk az adagok méretére, hogy ne vigyük túlzásba.

Ford az olyan összetett szénhidrátok rajongója, mint az édesburgonya és a barna rizs, amelyek jobbak az emésztés szempontjából, és tovább tartanak jóllakottan.

„Szükséged van szénhidrátokra. Ezek az agyad által preferált üzemanyagforrások.”

A szénhidrátok a szervezet fő energiaforrása. Hiányukban a szervezeted fehérjét és zsírt használ energiaként. Az összetett szénhidrátok mellett Ford szerint a tésztától, a fehér krumplitól és a kenyértől sem kell tartani, csak a megfelelő mennyiséget kell belőlük fogyasztani.

2. Nem eszünk eleget

Ha nem eszünk eleget a nap folyamán, akkor sóvárogni fogunk a cukor után, mert szükségünk van arra az energialöketre.
Sokkal jobban járunk, ha az étkezéseink során feltöltődünk, hogy ne kelljen délután 3-kor valami édesség után nyúlnunk.

3. Nem alszunk eleget

Ford szerint az alváshiány az egyik fő oka annak, hogy valami édeset akarunk enni. Az éhséghormonokra, a ghrelinre és a leptinre hatással van az alvás, ezért fontos, hogy legalább nyolc órát aludjunk.

Ford híve annak a gondolatnak, hogy mindent, amit szeretünk, mértékkel fogyaszthatunk. Szerinte mítosz az az elképzelés, hogy például a glutén étrend automatikusan azt jelenti, hogy jót tesz az embernek:

„A gluténmentes termékek nem mindig a legegészségesebbek. Gyakran feldolgozottabbak, és kevesebb rostot tartalmazhatnak.”

Ha nem vagyunk gluténérzékenyek, a dietetikus szerint ne kövessük ezt az étrendet.

Ford arról is beszélt, hogy sokan, akik diétáznak, frusztrálónak találják, amikor azt tapasztalják, hogy a mérleg nem mindig tükrözi, hogy szerintük hogyan haladnak a fogyásukkal.

A nap vagy hét folyamán bekövetkező súlyváltozások azonban normálisak, mondja a szakértő. A testsúly változás számos tényezőn múlik, attól kezdve, hogy mit ettünk vagy ittunk, hogy mennyit mozogtunk és aludtunk.

Nyitókép: Shutterstock