Három színes palack szürke háttéren

5 alattomos jel, hogy több elektrolitra lehet szükséged

A jelek mellett azt is összeszedtük, mikkel és hogyan lehet pótolni a hiányt.


Ha máshonnan nem is, a sportitalok vagy a hidratálás kapcsán biztosan hallottuk már az eletrolit kifejezést. Ezek a szervezet egyensúlyának és optimális működésének fenntartásában döntő szerepet játszó, elektromos töltésű ásványi anyagok, melyek tulajdonképpen a test erőművei és létfontosságúak a különböző testi funkciókhoz. Ezek közé tartozik a megfelelő folyadékegyensúly fenntartása, az ideg- és izomműködés támogatása, valamint a hidratáció elősegítése.

A leggyakoribb elektrolitok közé tartozik a nátrium, a kálium, a kalcium és a magnézium. Ha ezek megfelelő egyensúlyban vannak, minden zökkenőmentesen működik, ha azonban kibillennek az egyensúlyukból, az számtalan egészségügyi problémához vezethet.

Az alábbiakban 5 arra utaló jelet mutatunk, hogy több elektrolitra lehet szüksége a szervezetnek.

1. Izomgörcsök vagy izomösszehúzódások

Ha az izmaink fájdalmas görcsöket vagy összehúzódásokat okoznak, az annak a jele lehet, hogy az elektrolitszintünk (különösen a kálium, a magnézium vagy a kalcium) alacsony.

2. Állandó fejfájás

Makacs fejfájással küzdünk, ami nem akar elmúlni? Ez elektrolit-egyensúlyhiányt jelezhet. Az olyan elektrolitok, mint a nátrium és a kálium alacsony szintje felboríthatja a szervezet folyadékegyensúlyát, ami befolyásolja a véráramlást és potenciálisan fejfájást válthat ki. Mielőtt fájdalomcsillapítót vennénk be, növeljük az elektrolit szintjét.

3. Fáradtság és zavarodottság érzése

A mentális köd vagy a tartós fáradtság az elektrolitszintek egyensúlyhiányára vezethető vissza. Egy, aA Handbook of Clinical Neurology című szakfolyóiratban 2017-ben megjelent cikk szerint az elektrolit-egyensúlyhiány negatívan befolyásolhatja az agyműködést, mivel segít szabályozni az idegek és az izmok működését, beleértve az agyban lévőket is. Emellett az alacsony elektrolitszintek, például a nátrium (a hyponatremia nevű állapot) fáradtsághoz, zavartsághoz és koncentrációs nehézségekhez vezethet, a MedlinePlus, a National Library of Medicine (NLM) forrása szerint.

4. Székrekedés vagy hasmenés

Az emésztési problémák, mint a székrekedés vagy a hasmenés az elektrolit-egyensúlyhiány másik jele lehet a Frontiers in Pharmacology című szaklapban 2021-ben megjelent kutatás szerint. Az elektrolitok, mint például a magnézium és a nátrium, segítenek szabályozni a folyadékok mozgását az emésztőrendszerben. Az elektrolitok egyensúlyhiánya megzavarhatja ezt a folyamatot, ami székrekedéshez vagy laza széklethez vezethet.

5. Szabálytalan szívritmus

A szabálytalan vagy gyors szívverés összefüggésbe hozható az elektrolit-egyensúlyhiánnyal. A kálium, a nátrium, a kalcium és a magnézium alapvető szerepet játszanak a szív egészségében, mivel segítenek szabályozni az elektromos impulzusokat a leglényegesebb szervünkben. Az egyensúly felborulása szívdobogáshoz, szabálytalan szívritmushoz vagy súlyosabb szívproblémákhoz vezethet.

Hogyan adjunk több elektrolitot az étrendünkhöz?

Ha gyorsan veszítünk elektrolitokat intenzív izzadás, hányás, hasmenés vagy más ok miatt, akkor egy elektrolitital beiktatása az étrendbe segíthet a gyors pótlásban. Egyébként fontos a sok folyadékbevitel és az olyan ételek fogyasztása, melyek tartalmazzák a szükséges kulcsfontosságú elektrolitokat. Ezek megtalálhatók a gyümölcsökben, zöldségekben, tejtermékekben és sok más élelmiszerben.

  • Hidratálás elektrolitban gazdag italokkal: Igyunk kókuszvizet, sportitalokat vagy elektrolitokkal feltöltött vizet.
  • Káliumban gazdag ételek fogyasztása, mint banán, narancs, avokádó vagy leveles zöldségek, például spenót
  • Mértékletes nátriumfogyasztás: Míg a túlzott nátriumfogyasztás káros lehet, az elektrolitok egyensúlyához mérsékelt mennyiségre van szükség. Adjunk egy csipetnyi tengeri sót az ételekhez, vagy válasszunk természetes forrásokat, mint a miso, az olajbogyó vagy a savanyúságok.
  • Magnéziumban gazdag ételek: A magnéziumbevitel növelése érdekében építsünk be az étrendünkbe be dióféléket, magvakat, teljes kiőrlésű gabonaféléket és étcsokoládét.
  • Kalciumban gazdag ételek fogyasztása, mint tejtermékek, dúsított növényi tej, leveles zöldek és tofu

(EatingWell)

Nyitókép: Shutterstock