4 probléma, amit az okoz, ha gyerekkorban érzelmileg elhanyagoltak
Van 4 felnőttkori probléma, ami egyértelműen visszavezethető a gyermekkori érzelmi elhanyagoltságra.
Gyermekkori érzelmi elhanyagolás
A gyermekkori érzelmi elhanyagolás akkor történik meg, amikor a szülők nem reagálnak eléggé a gyermek érzelmeire nevelés közben. Az érzelmeink a legszemélyesebb kifejeződése annak, hogy kik vagyunk mi. Az érzelmek tartalmazzák önmagunk valódi és igaz részeit, azokat a részeket, amelyeket a szüleinknek látniuk, érvényesíteniük és értékelniük kellene, miközben nevelnek minket.
Így tehát, amikor a szüleink érzelmileg elhanyagolnak minket – még akkor is, ha nincs benne szándékosság – lemaradnak arról, hogy megismerjék az igazi énünket. És ezáltal mi is lemaradunk róla, hiszen a szüleink a tükrünk gyermekkorban. Röviden a szüleink azok, akik megtanítanak minket arra, hogy kik is vagyunk. Amikor észreveszik az érzéseinket, és reagálnak rájuk, megtanítanak minket is ugyanerre: érezni, felismerni és tisztelni az érzéseinket; értékelni a belső énünket; megismerni az érzéseinket, önmagunkat, és bízni bennük.
Azonban, ha a szüleink ezen a téren hanyagabbul nevelnek minket, akkor nagy valószínűséggel alacsony önbizalommal, önértékeléssel, önbecsüléssel és az önismeret hiányával növünk fel.
Ez is érdekelhet: 3 lépés, amivel egy kis boldogságot csiholhatsz a sötét téli hónapokban
A 4 fő probléma
- Alacsony önbizalom
- Önértékelési gondok
- Alacsony önbecsülés
- Önismeret hiánya
Ha te is felismered magadban a fent említett 4 problémát, akkor valószínűleg gyermekkori érzelmi elhanyagoltság áldozata vagy. Szerencsére erre is van megoldás és terápia segítségével javítható az önbizalom, önértékelés, önbecsülés és az önismeret is. Az első lépés azonban a felismerés, ami után már sokkal könnyebb lesz foglalkozni a valódi problémákkal.
Dr. Dan Siegel, pszichiátriai klinika igazgató szerint fontos, a „megnevezés és a megszelídítés” folyamata. Ha azonosítani tudjuk, hogy mivel van dolgunk, legyen az önbizalmi, önértékelési, önbecsülési vagy önismereti probléma, akkor már a kezünkben van a hatalom ahhoz, hogy kezelni tudjuk.
E négy életprobléma bármelyikéből való gyógyulás a gyermekkori érzelmi elhanyagolásból való gyógyulást is jelenti. Ha ráhangolódunk az érzelmeinkre, odafigyelünk magunka, azzal megadjuk magunknak azt, amit gyermekkorunkban nem kaptunk meg a szüleinktől. Ezzel pedig megalapozhatjuk a magabiztos, értékes, öntudatos énünket, azt, aminek mindig is lennünk kellett volna.
Nyitókép: Unsplash