Fáradt nő a munkahelyén

2 kulcsfontosságú módszer a munkahelyi fáradtság csökkentésére

Egy új tanulmány két hatékony módszerre mutat rá a fáradtság ellen: rendszeres mikroszünetek tartására és a felettesünk általi támogatásra.

A Virginia Commonwealth University (VCU) és az amerikai Northeastern University kutatói által készített tanulmány szerint a mikroszünetek tartása és a felettesek támogatása pozitív hatással volt a nap végi fáradtságra, valamint az azt követő alvásminőségre és a másnapi energiára.

A két intézkedés együttes alkalmazása bizonyult a leghatékonyabbnak a fáradtság elleni küzdelemben.

„Először is, a mikroszünetek egyszerű és költséghatékony módja a fáradtság kezelésének, különösen nagy munkaterhelés esetén. Másodszor, a felügyeleti támogatás kritikus szerepet játszik a fáradtság mérséklésében. Ez a két mechanizmus együttesen a leglényegesebb enyhülést kínálja a zsúfolt szezonokban vagy más, nagy stresszel járó munkaidőszakokban dolgozó szakemberek számára”

– mondja Lindsay Andiola, a VCU School of Business könyvelője.

A kutatók 44 könyvelőt kérdeztek meg munkaszokásaikról, mielőtt 179 résztvevő bevonásával kontrollált kísérletet rendeztek a fáradtságról és a mikroszünetekről.

A mikroszünetek és a rendszeres felügyelői támogatás csökkentette a fáradtságot. A dolgozó könyvelők esetében e beavatkozások előnyei csak az év legforgalmasabb időszakában voltak jelentősek, ami arra utal, hogy ezek akkor a leghasznosabbak, amikor a legnagyobb szükség van rájuk, vagyis a nagyobb stressz idején.

Az utólagos kísérletek azt is kimutatták, hogy a mikroszünetek a munkahelyi ellenőrzések során a pontosság javulásával is összefüggésbe hozhatók, ami köztudottan csökken, amikor a könyvelőcégek nagyobb nyomás alá kerülnek.

„Az állami könyvelők rutinszerűen tapasztalják és küzdenek a határidős nyomással, a hosszú munkaidővel és a jelentős munkaterheléssel. Ezek a munkakövetelmények nagyfokú fáradtsághoz és kiégéshez vezetnek, ami rövid távon hátrányosan befolyásolhatja a könyvvizsgálat minőségét, hosszú távon pedig növelheti a fluktuációt”

– írják a kutatók a közzétett tanulmányukban.

A kutatók szerint a hatékony mikroszünetek akár egy percesek is lehetnek: ez lehet egy rövid újságcikk elolvasása, egy kávézás vagy egy kis nyújtás. A felettesek támogatása pedig megkövetelheti a munkavállalók ellenőrzését, a segítség felajánlását és a munkájuk elismerését.

Bár a legtöbb munkavállaló csak korlátozottan tudja befolyásolni a vezetője tevékenységét, sokan felelősséget vállalhatnak a fáradtságszintjükért, ha átgondolják, hogyan oszthatják meg a munkaterhelésüket úgy, hogy rövid pihenőidőt is beiktassanak. Bár a tanulmány nem vizsgálta a mikroszünetek optimális időzítését, eredményeik csak egyperces szüneteken alapultak.

„E stratégiák megvalósításával a cégek javíthatják mind a munkavállalók jóllétét, mind az ellenőrzés minőségét, végső soron elősegítve egy fenntarthatóbb és produktívabb munkakörnyezet kialakulását”

– olvasható a tanulmányban.