Csak zaj mellett tudsz elaludni? Ez lehet az oka
Az a tény, hogy a zaj segít egyeseknek elaludni, nem újdonság. A szakértők szerint a barna zaj (basszusokkal teli hangok) és a fehér zaj (statikus hang) segíthet az elalvásban, mivel elfedik a külső zajokat és elősegítik a relaxációt.
Talán találkoztál már olyan emberekkel, akik azt mondják, hogy nekik „kötelező”, hogy éjjel is menjen a ventilátor, és nem csak a levegő, de a zaj miatt is. Mások talán inkább egy TikTok, YouTube vagy Spotify lejátszási listát választanak ugyanilyen okból.
De miért a háttérzaj az alvást segítő eszköz sokunk számára? Az orvosok és alvásszakértők szerint valójában több oka is van annak, hogy szükségünk van zajra az alváshoz − és ez nem feltétlenül rossz dolog. Mutatjuk, mi minden lehet az oka ennek a különös igénynek.
1. Szorongó gondolatok
Amikor az elmédben állandóan olyan gondolatok cikáznak, mint pl: Ó, te jó ég, sosem fogom befejezni azt a feladatot, és hű, az a dolog, amit a munkahelyemen mondtam, kínos volt, és remélem, a barátaim nem utálnak, amiért megint lógok, és a fenébe, elfelejtettem megcsinálni a bevásárlást... nos, akkor érthető, hogy szó szerint bármi másra szükséged van, ami megnyugtat. Azok számára, akik szorongással küzdenek, a csendtől száguldani kezdhet az agyuk, így egy kis háttérzaj megnyugtató lehet. Amellett, hogy kényelmet nyújtanak, a hangok elvonhatják a figyelmünket a szorongó gondolatokról.
2. Elfedi a zavaró zajokat
Éjszaka mindenféle zavaró tényező jelen lehet, a későn hazaérkező szobatársaktól kezdve a harsogó rendőrségi szirénákig. Ezek a hangok különösen feltűnnek akkor, amikor próbálunk mindent kizárni és elaludni. Ezért egy kellemesebb zaj, például egy nyugtató dallam vagy egy könnyed tévéműsor megnyugtató lehet. A fehér zaj különösen hasznos a fülzúgásban szenvedők számára, akiknek jobb, ha egy olyan hangra összpontosítanak, amely különbözik a rendszerint tapasztalt csengéstől. Az olyan városi területeken élők számára is hasznos lehet, ahol jelentős a zajszennyezés. Az éjszakai műszakban dolgozók számára is előnyös, akiknek az alváshoz szükségük lehet a nappali zajok elnyomására.
A zajszintet érdemes 60 decibelen vagy annál alacsonyabb szinten tartani.
3. Lehet az ADHD jele is
Fotó: Shutterstock
Az ADHD felnőttkori jelei közé tartozik a pénzköltés, a halogatás és a hiperfókuszálás. Ha ezek ismerősen hangzanak, próbálj meg felkeresni egy mentális egészségügyi szakembert, aki további részleteket és/vagy diagnózist tud adni. Az ADHD-s emberek gyakran úgy találják, hogy az egyenletes hangok segítenek nekik koncentrálni és ellazulni. A gyógyszerek, a táplálékkiegészítők, az alváshigiénia gyakorlása, az éjszakai rituálék és még néhány alkalmazás is segíthet az ADHD-s embereknek az elalvásban.
4. A csend kellemetlen lehet
Amikor az életünk tele van állandó elfoglaltsággal és zajjal − a nyomtató, az étteremben beszélgető idegenek, a városban való rohangálás −, a csend éles kontrasztot jelent, ami szinte megrázó élményként is hathat. Bizonyos emberek azért használják a külső zajokat, mert hozzászoknak a háttérben lévő alacsony hangszintekhez, és kényelmetlenül érzik magukat a csendben. A csend megnehezítheti az agyunk számára, hogy kikapcsoljon, ellazuljon és elmerüljön.
5. Ismerős érzés
Egy csomó testvérrel nőttél fel? Vagy talán frissen végeztél a főiskolán, ahol állandóan hallottad a szobatársaid nyüzsgését? Az éjszakai zajok ismerősnek tűnhetnek; megszokhatjuk, hogy erre alszunk el. Néhányan csak azért szoktak hozzá a zajos alváshoz, mert hangos környezetben nőttek fel. Az agyunk edzhető, ezért, ha valaki elkezdi használni a zajt az elalvás segítésére, hozzászokik ahhoz, hogy valamilyen ingerre van szüksége az elalváshoz.
6. A zajok hatására kevésbé érezzük magunkat egyedül
A fenti okokhoz hasonlóan a zaj hiánya gyakran azt jelenti, hogy nincsenek emberek körülöttünk, ami miatt magányosnak érezhetjük magunkat. Néhányan nagyon félnek attól, hogy „egyedül” legyenek, ezért a hangokat arra használják, hogy úgy érezzék, hogy vannak emberek „körülöttük". Ez különösen igaz lehet azokra az egyénekre, akik elvesztették a párjukat, először élnek egyedül, vagy extrovertáltak.
Forrás: HuffPost Life
Nyitókép: Shutterstock