Női fogamzásgátló tabletták: üres és teli buborékfólia rózsaszín háttéren

Tényleg hatástalanítja a fogamzásgátlót, ha rosszul tároljuk?

A fogamzásgátló tabletta rossz helyen való tárolása valóban befolyásolhatja annak hatékonyságát.

A fogamzásgátló sokak számára népszerű választás, mivel viszonylag kevés karbantartást igényel, és ha valaki egyszer megtalálta a megfelelőt, a mellékhatások minimálisak vagy nincsenek. Ráadásul 99%-ban hatékony, ha megfelelően szedjük (minden nap beszedjük, nem felejtjük el).

A tabletta hatékonyságának egy másik fő szempontja a tárolás.

A legtöbb tablettagyártó által mellékelt utasításban ott szerepel, hogy a csomagokat 25-30 ºC alatt, és fénytől védett helyen kell tárolni. De mi történik, ha véletlenül eltérünk ezektől az előírásoktól, valóban befolyásolhatja a tabletta hatékonyságát?

Karin O'Sullivan, az FPA szexuális egészségügyi jótékonysági szervezet klinikai vezetője is azt hangsúlyozza, hogy bár a különböző márkájú tablettáknak általában kissé eltérő tárolási utasításai vannak, sok márkánál közös, hogy a tablettákat egy bizonyos hőmérséklet alatt kell tárolni, és védeni kell őket a fénytől.

„A legegyszerűbb módja a tabletták fénytől való megóvásának, ha az eredeti csomagolásban tartjuk őket.”

Karin szerint azt is érdemes megfontolni, hogy a tablettát közvetlen hőforrások, például radiátorok (vagy más fűtőtestek) közelében, vagy olyan helyiségekben tartjuk-e, amelyekben különösen meleg lehet, például a fürdőszobában vagy a konyhában, illetve forró autóban. Ha igen, akkor érdemes lehet átgondolni a dolgot.

Ha biztosak akarunk lenni abban, hogy a lehető legkörültekintőbben bánunk a fogamzásgátlással, Karin azt tanácsolja, ellenőrizzük és kövessük az adott tablettádra vonatkozó tárolási utasításokat, amelyek a betegtájékoztatóban találhatók, mivel a tabletták minőségét így ellenőrizték és tesztelték.

Hozzáteszi, hogy ez nem feltétlenül mindig a gyógyászati összetevőkről szól, a tablettáknak számos egyéb összetevőjük vagy adalékanyaguk is lehet, és ezek befolyásolhatják a tárolásuk módját.

De a megnyugtató az, hogy nem kell túlságosan belemerülni a tablettás csomag pontos otthonába. Karin szerint sokkal fontosabb a szedési utasítások követése.

„Például nem tudni, mit kell tenni, ha beteg vagy, vagy hasmenésed van, vagy elfelejted bevenni a tablettát, vagy nem tudni, mikor lehet szükség sürgősségi fogamzásgátlásra. Ez mind a kombinált, mind a csak progesztogént tartalmazó tablettára vonatkozik.”

Hozzáteszi, hogy a fogamzásgátló tabletták szavatossági ideje gyakran körülbelül 3-5 év, így ha van egy régi csomagunk, akkor nagyon alaposan ellenőrizzük a lejárati időt, hogy megbizonyosodjunk az érvényességéről. Ha már lejárt, ne használjuk, mert lehet, hogy már nem hatékonyak a terhesség megelőzésében.