Folsav

5 ok, amiért minden nőnek folsavat kellene szednie

A folsav a csecsemők segítésén túl az energiát és az agy egészségét is fokozhatja, ezért nem csak a várandós nők számára ajánlott a szedése.

A folsavat a legtöbbet a terhességgel kapcsolatban említik – támogatja a fejlődő magzatot és csökkenti a várandósság alatti idegcső-rendellenességeket. Ettől függetlenül is, minden nő számára fontos tápanyagról van szó, nem csak azoknak érdemes szednie gyereket várnak vagy terveznek.

Az esszenciális vitamin számos létfontosságú funkcióért felelős a szervezetünkben, de gyakran figyelmen kívül hagyják.A folsav a B9-vitamin, vagyis a folsav egy szintetikus formája. Mivel szervezetünk nem állítja elő magától, ezért táplálék vagy étrend-kiegészítők formájában kell azt fogyasztanunk. A folsav vízben oldódó vitamin, a felesleg a vizelettel távozik a szervezetünkből, ezért rendszeresen pótolnunk kell a folsavszintünket.

Miért van rá szükségünk?

A folsav segít a vörösvérsejtek előállításában, támogatja a DNS létrehozását és fokozza az agy egészségé. Az alacsony folsavszint bizonyítottan csökkenti az agyműködést, növelve a demencia kockázatát. Ezért a folsav-kiegészítők segíthetnek az agyműködés javításában, valamint csökkentik a vérnyomást és javítják a véráramlást, csökkentve a szívbetegségek és a stroke kockázatát.

Az elegendő folsav bevitele a vérszegénység megelőzésében is segíthet minden korosztály számára, ezért érdemes beiktatni a folsavat az étrendünkbe, akkor is, ha nem vagyunk várandósak. Fontos, hogy előzetesen mindig egyeztessünk a háziorvossal a vitamin szedésével kapcsolatban.

Mit tehet a folsav a testünkért és az elménkért?

1. Fokozza a vörösvértestek számát

A Johns Hopkins Medicine szerint a B12-vitaminhoz hasonlóan a folsav is segít az oxigént szállító vörösvértestek előállításában. Ha a szervezetben kevés a vörösvértest, vérszegénység alakulhat ki, vagyis a szövetek és a szervek nem kapnak megfelelő mennyislgű oxigént. Ez olyan szélesebb körű egészségügyi problémákhoz vezethet, mint a gyengeség, fáradtság és hasmenés.

2. Javítja az agyműködést

Egy tanulmány szerint a folsavhiány összefügg a depresszióval és a demenciával, valamint hatással van a hangulatra, a kognitív és szociális funkciókra – az öregedéshez hasonló kognitív működési zavarok mintázatát eredményezheti.

3. DNS-javítás és szintézis, sejtnövekedés és regeneráció

A folsav felelős a DNS-szintézisért, valamint a sejtek megújulásáért. Ez a javítás szempontjából jelentős. Egy tanulmány szerint a folsav képes volt felgyorsítani a sebgyógyulást.

4. Védi a szív egészségét

A folsav csökkentheti a vérnyomást és javíthatja a véráramlást, ami később a szívkoszorúér-betegség előfordulásának csökkenését eredményezheti.

5. Fokozza az energiát

Minden B-vitamin segít a szervezetnek a táplálékot (szénhidrátokat) üzemanyaggá (glükózzá) alakítani, amelyből energiát termel.

A folsav a levélzöldségekben, a citrusfélékben, a babban és a dúsított gabonafélékben is megtalálható, de az elegendő mennyiséghez gyakran ajánlott a folsavat tartalmazó napi étrend-kiegészítő. Emellett a tojássárgája, a gyümölcsök, a hüvelyesek, a diófélék és a magvak is jó folsav források.

Az, hogy mennyit kell szednünk, attól függ, hogy miért van rá szükségünk. Általánosságban elmondható, hogy ha nem vagyunk vérszegények, napi 400 mikrogrammos adag ajánlott, míg folsavhiányos vérszegénységben szenvedők (1 évesnél idősebbek) számára az ajánlott adag napi 5 milligramm.

Az NHS szerint a legtöbb felnőtt és gyermek szedhet folsavat, azonban azt tanácsolják, hogy mindenki kerülje:

  • ha valaha is volt allergiás reakciója a folsavra vagy bármely más gyógyszerre
  • ha alacsony a B12-vitamin szintje vagy perniciózus vérszegénysége van
  • ha rákos (kivéve, ha folsavhiányos vérszegénységben szenved) vagy ha bármilyen típusú vesedialízis (hemodialízis) alatt áll.