Kádban fürdő nő, lábát a csapra nyújtja

Reggel vagy este fürdesz? Ekkor érdemes

Több szemponton múlik, mikor érdemes fürödni.


Ha a jó alvás a cél, az esti meleg fürdő segíthet 

Éjszaka a testünk természetes cirkadián ritmusa miatt csökken a testmag hőmérsékletünk, ami azt üzeni az agyunknak, hogy itt az ideje elcsendesedni és aludni. A normál elalvási időnkhöz közeledve, a testmaghőmérséklet csökkenni, majd közvetlenül az ébredési idő előtt emelkedni kezd – ez az egyik jel az agyunknak, hogy ideje felébredni és elkezdeni a napot.

A meleg fürdő jelezheti azt jelezheti az agyunknak, hogy hamarosan jön az alvás ideje. Az esti zuhanyzás vagy fürdés a test maghőmérséklet csökkenésének fokozásával serkentheti az alvást. Ez nem azt jelenti, hogy kötelező este fürödnünk, mert, bár hasznos, a cirkadián ritmusunk ettől függetlenül beindítja a folyamatot.

A zuhanyzás alvással kapcsolatos összes előnyét akkor tudjuk kiélvezni, ha körülbelül 30 perccel vagy kevesebbel az alvás előtt ejtjük meg. Egyesek szerint a lefekvés előtti hideg zuhany segített nekik abban, hogy könnyebben kipihenjék magukat, de ez tudományosan nem annyira igazolt.

Tanulmányok kimutatták, hogy a hideg hőmérséklet aktiválja a barna zsírszövetet, amely alvást elősegítő jeleket generál. Azonban az alvás előtti lehűlés növelheti a testmaghőmérsékletet azáltal, hogy csökkenti a bőr véráramlását és elősegíti a reszketést, az pedig növeli a testmaghőmérsékletet, és érvénytelenítheti az alvást elősegítő jeleket aktiváló, kis mennyiségű, barna zsírszövetből származó előnyöket.

A reggeli zuhanyzásnak valójában nincs semmilyen hátránya, sőt, segíthet megszabadulni az álmosság érzettől és felfrissülni.

A bőr egészsége szempontjából az, hogy mikor zuhanyozol, nem igazán számít

A bőr egészsége szempontjából, a zuhanyzás hatásai változatlanok maradnak, függetlenül attól, hogy a nap melyik szakában végezzük azt. A zuhanyzás segít megtisztítani az olajat és más környezeti szennyeződéseket, így az éjszakai zuhanyzás segít eltávolítani a nap folyamán felgyűlt szennyeződéseket. Ez azonban tényleg a személyes preferenciánkon múlik.

Fontosabb azonban a hidratálás, melyet minden fürdés után el kell végezni.

A túl gyakori zuhanyzás, különösen a forró vízzel való zuhanyozás csökkentheti a bőr természetes hidratálóanyagainak mennyiségét, ami szárazsághoz és irritációhoz vezethet. Minden esetben érdemes enyhe, nem irritáló tisztítószereket használni, és zuhanyzás után hidratálni a bőrt, napszaktól függetlenül. Emellett érdemes nem túl forróra, hanem melegre beállítani a víz hőmérsékletét, ez szintén segíthet megőrizni a bőr természetes olajait.

Haj egészsége

Hajunk egészségét befolyásolhatja, hogy mi történik azzal, amikor nedves állapotban vagy száradás közben. Ha az esti zuhanyzás után nem hajszárítóval szárítjuk meg a hajunkat, hanem természetes módon, a levegőn hagyjuk megszáradni, akkor valószínűleg nedves hajjal fogunk aludni, amely természeténél fogva gyengébb és hajlamosabb az erózióra, mint száraz állapotban, ráadásul a fejbőr hajlamossá válik a gombásodásra.

Ha alvás közben a fejünket a párnához dörzsöljük, az csak ront a helyzeten, mivel növelheti a hajszálak hámkopását, és nagyobb mértékű károsodáshoz vezet. Ez általában nem katasztrofális, de idővel különbséget tehet, különösen a hosszabb haj esetében.

A stressz-szintet jobban befolyásolja a zuhanyzás hőmérséklete, mint a napszak

A kutatók az elmúlt években megállapították, hogy a hideg zuhanyzás a kortizolszint, azaz a stresszhormon csökkenéséhez vezethet, melyet a szervezet stressz esetén szabadít fel. A hideg zuhany segíthet a kortizolszint megemelésében, mivel stimulálja a szimpatikus idegrendszert, amely a szervezet „üss vagy fuss” reakciójáért felelős. Ez a reakció növelheti a szívverést, a vérnyomást és a kortizolszintet a szervezetben, ami mind segíthet az éberség és a koncentráció javításában.

A hideg zuhany az adrenalin, egy olyan hormon felszabadulását is serkenti, amely felgyorsíthatja a szív-, vérnyomás- és légzésszámot. Ezek mind segíthetnek a szellemi éberség és a koncentráció javításában.

A forró zuhanyok is jótékony hatásúnak bizonyulnak, mivel a meleg víz következtében izmaink ellazulnak, elménk egy boldogabb helyre kerül, és az egész test feszültségét eltünteti.

Úgy tűnik tehát, hogy kevésbé fontos a stressz-szintre nézve az, hogy mikor fürdünk, mint hogy milyen típusú zuhanyzást választunk.

(HuffPost)

Nyitókép: Unsplash