
Ezért nem jó a testednek, ha kihagyod a reggelit
Az Egyesült Államokban a felnőttek közel 25%-a hagyja ki minden nap a reggelit az American Journal of Clinical Nutrition adatai szerint. Ennek leggyakoribb oka az étvágy hiánya és a fogyás iránti vágy.
Ha rendszeresen kihagyjuk a reggelit anélkül, hogy megterveznénk mit és hogyan fogunk enni a nap folyamán, az inkább hátráltatja, mint elősegíti céljainkat az egészséges életmóddal, vagy fogyási terveinkkel kapcsolatban.
„A reggeli kihagyása nem csupán éhséget jelen, hanem egy lehetőség elpazarlása, amely segíthetne a testünk és elménk hatékony működésében”
– mondja Claire Rifkin New York-i dietetikus, aki a női reproduktivitás egészségre specializálódott.
Pár receptet is ajánlunk: 4 egyszerű és finom tojás nélküli villásreggeli recept
Ez történik a testünkkel, ha kihagyjuk a reggelit
A reggeli kihagyásakor alacsony lesz a vércukorszintünk, ami fáradtságot és szellemi tompaságot okozhat. A reggeli ételek, főleg a szénhidrátok, segítenek fenntartani a vércukorszintet, hogy energiát adjanak a nap kezdetén.
Emellett a korai étkezés elhagyásával amikor csökken a vércukorszintünk, a hormonális egyensúlyt is felboríthatja, különösen a kortizol (stresszhormon) szintjét. A reggeli étkezés segít kezelni a kortizolszintet, ami javítja hangulatunkat és csökkenti a stressz kialakulását.
Illusztráció
Fotó: Pexels
„Idővel a hormonális egyensúly megzavarása a reproduktív egészségre és a menstruációra is hatással lehet”
– mondja Rifkin.
Ezen kívül a hormonális egyensúlyhiány és a vércukorszint csökkenése ingerlékenységhez és szorongáshoz vezethet. A reggeli tápanyagok, például az omega-3 zsírsavak és a B-vitaminok segítenek a mentális jólét fenntartásában.
„A reggeli kihagyása napközbeni falási rohamokhoz vezethet, mivel a test pótolni próbálja a kihagyott tápanyagokat”
– mutat rá Melissa Mitri táplálkozási szakíró és a Melissa Mitri Nutrition tulajdonosa.
Amennyiben gyakran nem evéssel kezdjük a napot, úgy hosszú távon növelhetjük a szívbetegségek kockázatát. Egyes kutatások összefüggést találtak a reggeli kihagyása, és a magas LDL koleszterinszint között, ami hozzájárulhat a szívbetegségek kialakulásához.
„Az American Heart Association kutatása számos olyan tanulmányt vizsgált meg, amelyek a reggeli kihagyásának hatásait elemezték a szív- és érrendszeri egészségre, és más problémákra. Bár a kutatás nem ad egyértelmű választ, mivel sok tényező befolyásolhatja a krónikus betegségeket, úgy tűnik, hogy azok, akik rendszeresen reggeliznek, jobb szív- és érrendszeri mutatókkal rendelkeznek. Fontos, hogy odafigyeljünk arra, mit eszünk reggel, és hogy egy rendszeres, egészséges életmódot kövessünk"
– mondja Maggie Berghoff, funkcionális orvoslással foglalkozó ápolónő, wellness vállalkozó és a DetoxDaily alapítója.
Olvasd el ezt is! 3 összetevős reggeli a puffadás ellen
Sokan a reggeli kihagyását fogyás céljából választják, de ez valójában lelassíthatja a metabolizmusunkat. Reggeli nélkül a test a zsírból és az izomszövetből vonja el az energiát, ami lassítja a többi anyagcsere folyamatot.
Borítókép: Unsplash