Piros csípős chili paprika füstöl az erősségtől

Az erősen fűszeres ételek fájdalmat okozhatnak, de ártalmasak is?

Van, aki jól bírja, sőt, kifejezetten szereti a fűszeres ételeket, míg mások rosszul vannak az erős, csípő, kimelegedést okozó érzéstől. A tudományos konszenzus azonban eléggé vegyes arról, hogy a fűszeres ételek pozitív vagy negatív hatással vannak-e az egészségre.



2023 szeptemberében egy 14 éves fiú meghalt az amerikai Massachusettsben, miután a közösségi médiában népszerű, „chips kihívás” részeként csípős paprikát fogyasztott. A One Chip Challenge lényege, hogy meg kell enni egy szem mérhetetlenül csípős chipset, anélkül, hogy az illető bármilyen más ételt vagy italt fogyasztana mellé.

Bár a fiú halálának okát még vizsgálják az egészségügyi hatóságok, a kihívásokban használt csípős chipsek egy részét kivonták a boltokból.

Paul D. Terry, amerikai epidemológus ScienceAlert-beli cikkében annak a kérdéséről ír, hogyan befolyásolhatják a fűszeres ételek az emberek egészségét, és ronthatnak-e az olyan krónikus betegségekkel kapcsolatos tüneteken, mint a gyulladásos bélbetegségek.

A fűszeres ételek alatt több mindent értünk: olyan ételek, melyekben több fűszeres íz van, például az ázsiai curry, a tex-mex ételek vagy a magyar paprikás ízek. Olyan ételeket is idesorolunk, amelyek a csípős paprikában különböző mértékben megtalálható kémiai vegyület, a kapszaicin miatt, jól érzékelhetően csípősek.

Ahogy nő a paprika kapszaicin-tartalma, úgy nő a Scoville-skálán elfoglalt helye is, amely a kapszaicin relatív mennyiségét jelzi.

Rövid távú egészségügyi hatások

A kapszaicin íze azért csípős, mert az emlősökben bizonyos biológiai útvonalakat aktivál, ugyanazokat, amelyeket a forró hőmérséklet is. A csípős ételek által keltett fájdalom endorfinok és dopamin felszabadítására késztetheti a szervezetet, ez pedig megkönnyebbülést vagy akár bizonyos fokú eufóriát is kiválthat.

Az extrém fűszeres ételek fogyasztásának rövid távú hatásai között szerepel a kellemes hőérzéstől a kellemetlenül égőig terjedő fájdalom az ajkakon, a nyelven és a szájban. Ezek az ételek emésztőrendszeri panaszok különböző formáit, fejfájást és hányást is okozhatnak.

Van, aki számára a fűszeres ételek fogyasztása olyan kellemetlen tüneteket okoz, mint a migrén, a hasi fájdalom és a hasmenés, sokszor a gyulladásos bélbetegségben szenvedő embereknél jelentkeznek ezek a tünetek.

Egyes kutatások szerint a fűszeres ételek segítenek az élelmiszer eredetű betegségek megfékezésében. Ez részleges magyarázatot adhat a fűszeres ételek iránti kulturális preferenciákra.

A táplálkozás-epidemiológusok már évek óta tanulmányozzák a hosszú távú fűszeres ételek fogyasztásának lehetséges kockázatait és előnyeit. Előbbiek közé tartozik az elhízás, a szív- és érrendszeri betegségek, a rák, az Alzheimer-kór, a gyomorégés és a fekélyek, a pszichológiai egészség, a fájdalomérzékenység és az összhalálozás.

A tanulmányok vegyes eredményekről számolnak be, egyes eredmények szerint a gyomorégés erősebben kapcsolódik fűszeres ételek fogyasztásához, mások szerint a fűszeres ételek nem okoznak gyomorfekélyt, míg a gyomorrákkal való összefüggés nem ilyen egyértelmű.

Terry szerint jelenleg a nagy, népességen alapuló vizsgálatokból származó bizonyítékok azt sugallják, hogy a fűszeres ételek nem növelik a népesség körében az összhalálozás kockázatát, sőt, akár csökkenthetik is azt. Hozzáteszi azonban, hogy az, hogy az emberek mit esznek, az életmódbeli tényezők, mint a fizikai aktivitás, a relatív testsúly, valamint a dohány- és alkoholfogyasztás, egy nagyobb csoportjának egyik része, amelyek szintén egészségügyi következményekkel járnak.

„A kutatóknak nem könnyű pontosan mérni a táplálkozási és életmódbeli tényezőket egy népességen alapuló vizsgálatban, legalábbis részben azért, mert az emberek nem mindig emlékeznek a kitettségre, vagy nem mindig jelentik azt pontosan. Gyakran számos, sok éven át tartó vizsgálatra van szükség ahhoz, hogy biztos következtetést lehessen levonni arról, hogy egy táplálkozási tényező hogyan befolyásolja az egészség egy bizonyos aspektusát.”

A tudósok még mindig nem tudják teljes mértékben, hogy miért szeretik sokan a fűszeres ételeket, mások pedig miért nem, de számos találgatás létezik evolúciós, kulturális és földrajzi, valamint orvosi, biológiai és pszichológiai tényezőkkel kapcsolatban.

Nyitókép: Shutterstock