Különböző fűszerek fakanalakon

Ez a fűszer a te konyhádból is hiányzik, pedig nagyon egészséges

A nyugati konyhában egyre népszerűbb zöldség nemcsak ízfokozó, de jótékony hatással van az egészségre is.

Az édeskömény a sárgarépával és a zellerrel egy családba tartozó gyökérzöldség, melynek édes aromája kiválóan fokozza az ételek ízét.

Az édeskömény két fő fajtája a fűszeres édeskömény és a firenzei édeskömény. Míg az előzőt általában a magok és a fűszerek készítésére használják, addig utóbbi gumóját gyakran zöldségként fogyasztják.

A tápanyagokban gazdag, alacsony kalóriatartalmú édesgyökérnek számos egészségügyi előnye van, ezeket gyűjtöttük össze az alábbiakban.

1. Javítja az emésztést

Világszerte elterjedt nézet, hogy az édeskömény étkezés utáni fogyasztása segíti az emésztést és enyhíti a puffadást. Az édeskömény bizonyítottan segíti az emésztést a gyulladás csökkentésével a belekben, valamint a gázosodást okozó baktériumok csökkentésével.

Egy tanulmány emellett azt is kimutatta, hogy az édesköményolajok segíthetnek enyhíteni az irritábilis bél szindróma tüneteit.

2. Enyhíti a menstruációs görcsöket

Fotó: Wikipedia

Az édeskömény enyhülést hozhat az erős menstruációs görcsökre. Tanulmányok szerint a benne található nitritek javítják a véráramlást, ami segíthet a méhnek hatékonyabban kiüríteni a méhnyálkahártyát és lerövidíteni a menstruáció hosszát.

Más tanulmányok kimutatták, hogy a édeskömény csökkentheti az oxitocin és a prosztaglandin nevű, a fájdalmas menstruációhoz hozzájáruló hormonok termelését. Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy az édeskömény fogyasztása jelentősen csökkentette a menstruációs görcsöket.

3. Javítja a kólikát

Az újszülötteket érintő gyakori betegség nyűgösséget és kellemetlen érzést okozhat. A kólika egyik fő okának az ételallergiát és -intoleranciát tartják.

A kólikát gyógyító gyakori, vény nélkül kapható gyógyszer, a grippervíz gyakran tartalmaz édesköményt, amely bizonyítottan segít enyhíteni a kólikát az esetek mintegy 65%-ában.

Bár az édeskömény normál mennyiségben fogyasztva általában biztonságos, egy tanulmány kimutatta, hogy azok a szoptatós anyák, akik naponta két vagy több liter édesköményteát ittak, a csecsemőjüknél fájdalomra utaló jelekről számoltak be.

Emellett az édeskömény kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, köztük a görcsoldó gyógyszerekkel is, ezért érdemes orvossal egyeztetni, mielőtt édeskömény-kiegészítőket szednénk.

(WebMD)

Nyitókép: Unsplash