Ez a technika segít a krónikus aggódóknak tisztábban gondolkodni
Egy egyszerű 8 perces gyakorlat felszabadíthatja az agyat, és hatékonyabbá tehet stresszhelyzetben.
Az érzéseinkről való írás segíthet az agy hatékonyabb működésében, derült ki egy kutatásból. A krónikusan aggódó emberek számára ez a módszer sok kognitív erőforrást segíthet felszabadítani.
„...olyan, mintha az aggódással küzdő emberek folyamatosan multitaskingolnának – egy feladatot végeznek, és közben próbálják figyelni és elnyomni az aggodalmaikat”
– mondta el Hans Schroder, a tanulmány első szerzője.
A tanulmány eredményei azt mutatták, hogy ha ezeket az aggodalmakat az expresszív írás segítségével kivezetjük a fejünkből, akkor ezek a kognitív erőforrások felszabadulnak, hogy az éppen elvégzendő feladatra dolgozzanak, és hatékonyabbá válunk.
A vizsgálatban a krónikus aggódók egyik csoportja nyolc percen keresztül írta le legmélyebb érzéseit, mielőtt egy stresszes feladatot végeztek, majd összehasonlították őket egy olyan csoporttal, akik arról írtak, hogy mit csináltak előző nap.
A vizsgálatok kimutatták, hogy azoknak az agya, akik kifejezték érzelmeiket, hatékonyabban működött stresszhelyzetben
„Itt az aggódó egyetemisták, akik leírták aggodalmaikat, képesek voltak ezeket az aggodalmakat lerakni, és inkább úgy futottak, mint egy vadonatúj Prius, míg azok az aggódó diákok, akik nem rakták le aggodalmaikat, inkább úgy futottak, mint egy '74-es Impala – több agyi gázt fogyasztottak, hogy ugyanazt az eredményt érjék el a feladatban”
– mondta Dr. Jason Moser, a tanulmány társszerzője.
Tanulmányok többször kimutatták, hogy az expresszív írás hasznos lehet a múltban történt stresszes események feldolgozásában. Ez a tanulmány azonban azt sugallja, hogy segíthet a közelgő stresszes események kezelésében.
Dr. Moser elmondta, hogy az expresszív írás hatására az elme kevésbé keményen dolgozik a közelgő stresszes feladatokon, ami miatt az aggódók gyakran „kiégnek”, aggódó elméjük egyre keményebben és forróbban dolgozik.
„Ez a technika leveszi az agyukról a feszültséget, így „hűvösebb fejjel” tudják elvégezni a feladatot.”
(PsyBlog)
Nyitókép: Shutterstock