Számos jótékony hatása mellett a megfázást is gyógyítja a hársméz
Kevés természetesebb és egészségesebb alapanyag létezik a méznél. Amellett pedig, hogy az év minden időszakában érdemes fogyasztani, a megfázásokkal tűzdelt téli hónapokban valóban tilos száműzni az étrendünkből – főleg, ha hársmézről van szó.
A hársméz nemcsak kitűnő mézalternatíva, de egészségre gyakorolt hatásai is egyedülállóak. Ráadásul hazánkban a fajtamézek között az egyetlen olyan méz, mely őshonos növényről (az ezüstlevelű hársfáról) származik, hangzott el az Agrárminisztérium, az Agrármarketing Centrum (AMC) és az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) közös eseményén.
Hogyan fogyasszuk?
A hársméz azon kevés mézfajta egyike, amelyet leginkább közvetlen fogyasztásra ajánlanak.
Ennek oka a rendkívül zamatos, a többi méztől eltérő ízvilága. Jellegzetesen intenzív aromája miatt pedig egyáltalán nem ideális süteményekhez, de még kávé vagy tea ízesítéséhez sem.
MIért egészséges?
Fotó: Shutterstock
A hársméz rendkívül egészséges, köszönhetően illóolajainak, farnezol tartalmának és egyéb aktív hatóanyagainak.
Különösen hatékony lázzal járó légúti megbetegedések esetén, emellett köhögés, torokfájás és hörghurut enyhítésére ugyancsak kitűnő.
Hazai mézhelyzet
Az Agrármarketing Centrum adatai szerint 2024-ben Magyarországon körülbelül 20 ezer méhész foglalkozik méztermeléssel – összesen pedig 1,2 millió méhcsalád él hazánkban.
Ez a szám kiemeli Magyarországot világszinten is: a négyzetkilométerenként 13 méhcsalád rendkívül magas.
Évente 25 ezer tonna mézet termelünk, amelyből hazai fogyasztásra körülbelül 10 ezer tonna kerül.
Mégsem áll jól a magyar méhészetek, mivel az elmúlt években egye nagyobb teret nyernek az Európai Unión kívülről érkezőmézhamisítványok, amelyek olcsó áraival nem tudják felvenni a harcot a hazai termelők.
Ezért rendkívül fontos – amellett, hogy immunrendszerünk érdekében rendszeresen fogyasztunk mézet, az is – hogy honnan származó terméket veszünk le a boltok polcairól.
Nyitókép: Shutterstock