Mikor kell hasfájással már orvoshoz fordulni?
A bélrák elleni küzdelem hónapja előtt szakértők elárulták, hogy mely hasi panaszokat érdemes már komolyabban venni és nem csupán apró kis gyomorrontásnak titulálni.
Időnként sokakkal előfordul, hogy megfájdul a hasa. Ez azonban általában csupán átmeneti kellemetlenség, ami miatt nem kell aggódni.
Az NHS szerint a gyomorfájdalmak leggyakoribb oka a beszorult szél, az emésztési zavar, a székrekedés vagy a gyomorrontás. Azonban ritkán, de a gyomorfájdalom valami komolyabb betegség jele is lehet. Ez esetben minél előbb orvoshoz kell fordulni.
Ez is érdekelhet: Hogyan lehet kezelni a fülzúgást? Ekkor érdemes orvost hívni
Hasi panaszok, amikkel már orvoshoz kell menni:
1. Tartós fájdalom, csomó
Az, aki tartós görcsöket vagy fájdalmat, esetleg csomót érez a hasában, az mielőbb forduljon a háziorvosához. Ezek a tünetek ugyanis a bélrák tünetei is lehetnek, ezért fontos felkeresni orvosunkat ilyenkor.
2. Gyorsan súlyosbodó hasi fájdalom
Ha hirtelen és erős hasfájást tapasztalunk olyan tünetek mellet, mint például a hasi érzékenység, vagy kellemetlenség, akkor mielőbb menjünk orvoshoz, vagy ha már akadályoz minket a fájdalom a mozgásban is, akkor hívjunk mentőt. Ezek a tünetek ugyanis a vakbélgyulladás jelei lehetnek.
A vakbélgyulladás egyéb tünetei közé tartozik a hányás, székrekedés vagy hasmenés, valamint a magas hőmérséklet.
3. Hasi érzékenység
Abban az esetben, ha fáj a gyomrunk, mikor megérintjük, belső gyulladásról lehet szó, beleértve a vakbélgyulladást is.
Mint minden gyomorfájásnál, ha súlyosbodó vagy tartós, forduljunk orvoshoz, mivel a hasi érzékenységet olyan dolgok okozhatják, mint a vakbélgyulladás vagy a hasi tályog.
4. Székelési szokások megváltozása és hasfájdalom
A székelési szokások megváltozása általában emésztőrendszeri betegséget jelez. Minden, ami eltér a számunkra normálisnak tűnő székeléstől, az már betegséget jelez. A bélváltozások nyomon követése és tünetnaplóba feljegyzése segítheti az orvos munkáját a későbbiekben.
5. Tartós puffadás
Az a fajta puffadás, amelytől úgy tűnik, hogy nem tudunk megszabadulni, szintén orvosi vizsgálatot igényel. A puffadás ugyanis jellemzően a bélrendszer és az emésztés egészségével hozható összefüggésbe. Ételintolerancia gyakori oka lehet a tartós puffadás. De nők esetében egyéb, például a petefészkek-betegségét is jelezhetik. Ha a puffadás három hétnél tovább tart, vagy folyamatosan visszatér, akkor forduljunk orvoshoz.
Nyitókép: Shutterstock