
6 bevált trükk, hogy elűzd a porcicákat a lakásodból
Itt a tavasz, a nagytakarítások időszaka: ilyenkor még azokat az elfelejtett tárgyainkat és zugainkat is tisztára töröljük, amiket egyébként egész évben hagyunk porosodni. Ennek ellenére előfordulhat, hogy azt érezzük, bármennyit is takarítunk, a por azonnal visszaszáll. Amellett, hogy nem túl esztétikus, erős allergiát is okozhat, így érdemes rá jobban figyelnünk.
A por apró, száraz részecskékből áll, amelyek a levegőben lebegnek. Sok minden hozzájárulhat a lerakódásához a bútorokon, polcokon, pulton, szőnyegeken és kárpitokon. Emiatt szinte lehetetlen teljesen eltüntetni a porcicákat ami nemcsak esztétikai szempontból zavaróak, hanem az egészségre is károsak lehetnek.
A port a lakásban sajnos sosem lehet teljesen megszüntetni, de jobban kordában tarthatjuk, ha megértjük, mi okozza. Összegyűjtöttünk pár egyszerű takarító trükköt, amelyek segíthetnek.
1. Nem elég gyakori a porszívózás vagy portalanítás
Fotó: Shutterstock
Amennyiben csak ritkán takarítunk, a por gyorsan felhalmozódik, és később sokkal nehezebb lesz eltüntetni. Hetente legalább egyszer porszívózunk fel és portalanítsuk a bútorokat, havonta egyszer töröljük át a lámpákat és redőnyöket, három-hat havonta pedig a bútorok mögött és alatt is takarítsunk ki.
Tipp: Tollseprű helyett használjunk benedvesített mikroszálas kendőt vagy antisztatikus portörlőt, amelyek hatékonyabban gyűjtik össze a port.
Olvasd el ezt is! Így kerüld el, hogy mindenhol hajszálak legyenek a lakásban
2. Légkondicionáló és fűtőrendszert rendszeres karbantartása
A szellőzőnyílások tisztítása csökkenti a por megjelenését és növeli a fűtési-hűtési rendszer hatékonyságát. Használjunk puha kefés porszívófejet, vagy mikroszálas portörlőt a mennyezeti és padlószellőzők tisztításához, majd töröljük át enyhén nedves kendővel.
Tipp: Legalább másfél havonta – vagy amikor eltömődnek – cseréljük le a szűrőket, hogy tisztább legyen a levegő.
3. Nyílászárók
Az esetlegesen előforduló rések nemcsak növelik a fűtésszámlát, hanem a port is beengedik. Egyszerűen ellenőrizhetjük a réseket egy elemlámpa segítségével: ha a fény átszűrődik az ajtó- vagy ablakkeretnél, ott rés van. Ilyenkor érdemes szakembert hívni ezek eltömítéséhez.
4. Cipő
Illusztráció
Fotó: Unsplash
A cipőtalpak rengeteg port és szennyeződést hoznak be, a földtől kezdve a nyilvános helyekről származó baktériumokig. A legegyszerűbb megoldás, ha a cipőt az ajtónál levesszük, így csökkenthetjük a por mennyiségét otthonunkben.
5. Háziállat
A kutyák és macskák ugyan családtagok, de a szőrük és az apró bőrpikkelyeik (állati korpa) növelik a por mennyiségét. A rendszeres fürdes és fésülés, valamint a HEPA-szűrős porszívó azonban segíthet tisztán tartani lakásunkat.
6. Gyenge levegőminőség
Ha nincs megfelelő légáramlás, a por gyorsabban felhalmozódik. Használjunk mennyezeti ventilátort (és ne felejtsük el portalanítani a lapátjait!), valamint HEPA-szűrős légtisztítót, hogy kiszűrjük a poratkákat és állati szőrszálakat.
Tipp: Jó időben nyissunk ablakot, hogy a friss levegő átáramoljon otthonunkon.
Ez is érdekelhet: Így szabadulj meg a poratkáktól otthon
7. Túl sok porfogó dekoráció
A zsúfolt polcok segítik a por lerakódását. Kevesebb tárgy esetén könnyebb takarítás és időt is spórolhatunk.
Tipp: Használjunk antisztatikus portörlőt vagy egy puha ecsetet a nehezen elérhető zugokhoz, majd töröljük át a felületeket mikroszálas kendővel.
Borítókép: Shutterstock