Ez történik az agyadban, ha túl hosszan görgeted a hírfolyamod
A rossz hírek csak úgy ömlenek ránk online, ezt nem is kell mondanunk. Minden nap újabb és újabb katasztrófával bombáznak minket, és bár szeretnénk tájékozottak maradni, a rossz hírek bámulása nagyon káros lehet az agyunk számára.
Dr. Sanam Hafeez neuropszichológus kifejtette a jelenség közvetlen hatásait:
A negatív hírek állandó áramlásában élni hatással lehet az agyműködésre és a mentális egészségre is.
Mi történik az agyunkban, amikor állandóan a világvégével szembesülünk − és hogyan lehet ebből visszarázódni? Mi a doomscroll közvetlen hatása, amire nem is gondolnánk? A szakember részletesen összegyűjtötte ezeket.
Megnövekedett szorongásszint: Hafeez szerint a nyugtalanító hírek nézése beindíthatja az amygdalát, az agy félelemközpontját, aktiválva a harcolj vagy menekülj választ. Elmagyarázza:
A rossz hírek állandó áramlása, különösen a mások problémáiról szóló negatív történetek, a rettegés érzését kelthetik bennünk, ami megnehezíti a biztonságérzetet vagy a nyugalmat.
Szenzibilizáció: Ha folyamatosan nyugtalanító tartalmakat olvasol, érzéketlenné válhatsz az érzelmi ingerekkel szemben, ami ronthatja az empátiakészségedet.
Negatív kognitív üzenetek: A doomscrolling negatív kognitív üzeneteket szilárdíthat meg, mint például a katasztrofizálás, amikor mindig a lehető legrosszabb forgatókönyvet jósoljuk meg, amikor a dolgokat fekete-fehérben látjuk, és nem vesszük figyelembe a középutat. Az ilyen típusú kognitív torzulások pesszimistább világképet teremthetnek, eltorzítva a valóságot.
Dopamin diszreguláció: A doomscrolling hatással lehet a dopaminszintünkre is, mivel az új információk várakozása dopamin felszabadulást válthat ki, ami az információkeresés ördögi köréhez vezet, ami végül inkább szorongást okoz, mint elégedettséget.
Zavart alvás: Ha közvetlenül lefekvés előtt görgeted a világvégéről szóló híreket, az negatív hatással lehet az alvásodra, mind a képernyő kék fény, mind az ingergazdag tartalom miatt. Mindkettő megnehezítheti az elalvást és csökkentheti az alvás időtartamát, ami tovább fokozza a stresszt és a szorongást.
Fotó: Shutterstock
A negatív hatások időtartalma attól függ, hogy milyen korábbi tapasztalataid voltak, milyen tartalmat néztél, és hogyan birkózol meg vele.
Ha például a telefonodat arra használod, hogy az aktuális eseményekről tájékozódj, bizonyított, hogy a szívverésed megemelkedik, és a média megtekintése után perceken belül megemelkedhet a kortizolszinted − a stressz vagy a szorongás gyakori jelzője
− mondja Hafeez, hozzátéve, hogy egyeseknél 30-90 percig is eltarthat, amíg visszatérünk az alapszintre.
Többféleképpen szabályozhatjuk érzelmi állapotunkat, kezdve a sétától, a mély légzőgyakorlatok végzésétől, a meditációtól vagy bármilyen más nyugtató tevékenységtől. Hosszú távon azonban a stresszes tartalmaknak való folyamatos kitettségnek tartósabb hatásai lehetnek, a krónikus szorongástól kezdve a hangulatingadozásokig. Egy kis szünet beiktatása azonban segíthet a szervezetednek, hogy helyreálljon, és jobb mentális állapotba kerülj.
Összefoglalva: az aktuális eseményekről tájékozottnak lenni jó dolog, de döntő fontosságú, hogy a negatív médiát gondosan fogyasszuk. Hafeez így zárja:
A rossz hírek hatásának mérséklése érdekében korlátoznunk kell a hírfogyasztást, pozitívabb tartalmi formákat kell keresniük, és más, az elmét gyógyító tevékenységeket kell végeznünk, mint például a testmozgás, a mindfulness vagy a meditáció, valamint a társas kapcsolatok fenntartása.
Forrás: PureWow
Nyitókép: Shutterstock