egy nő teát iszik a kanapén ülve

Ez történik a testeddel, ha egy hónapon át minden nap csalánteát iszol

A TikTok-on a csalán hirtelen menő gyógynövény lett, de vajon tényleg ennyire hatásos? Hiszen arról a keserű gyógynövényről van szó, amit anno gyerekként a játékaink közben „boszorkányfőzetként” használtunk.


Manapság a csalán divatos gyógynövény lett. Mostanában az ízületi fájdalmak, az akne és az ekcéma − valamint a vízvisszatartás és a fájdalmas puffadás − megoldásaként hirdetik. Katharina Walsert, a Glamour újságíróját is kíváncsivá tette a hype, így kipróbálta a teakúrát.

​Egy hónap csalántea

Lehet, hogy a csalán mostanában trendi a TikTok-on, de jótékony hatásait évszázadok óta emlegetik. A természetgyógyászatban a gyógynövényt régóta használják húgyúti fertőzések, egyes reumatikus betegségek, magas vérnyomás ellen és gyulladáscsökkentő szerként.

De vajon a csalántea segíthet az egészséges anyagcsere kialakításában is? Kevesebb vízvisszatartás, kevesebb fejfájás, kevesebb fáradtság. Ezek mind a lassú anyagcsere tünetei, amivel Katharina is küzdött. Ezért elhatározta, hogy minden reggel megiszik egy csésze csalánteát.

Eleinte nem vett észre semmilyen hatást. Egy hét után rájött, hogy a csalánt nem kell reggel bevenni, mint sok táplálékkiegészítőt. Állítólag nyugtató hatása van, ezért valójában remekül lehet este fogyasztani. Ezért változtatott a rutinon, és este kezdte inni. És ezzel végre elkezdte észrevenni a pozitív hatásokat is. Néhány nap elteltével az arca reggelente lényegesen kevésbé puffadt.

csal\u00e1ntea

Fotó: Shutterstock

A második hét végére ismerte fel, hogy 14 napja nem volt migrénje. A harmadik héten észrevette, hogy a teste más részei is kevésbé feszültek, és kevésbé érezte magát felpuffadva. Azt is többször megkapta, hogy „ragyogó a bőre”, amit korábban ritkán tapasztalt.

Aztán a negyedik héten egy alkohollal teli este után mégiscsak visszajött a migrén. Utólag azt is beismerte, hogy a csalántea mellett általában kevesebb sót evett, korábban feküdt le, és többet mozgott, ami szintén hozzájárult az állapota javulásához.

​Gondolkodsz azon, hogy a csalánt beépíted az étrendedbe? Íme egy áttekintés a legfontosabb tudnivalókról:

  • A csalán vízhajtó hatású, ezért gyakran alkalmazzák hólyaghurut kezelésére.
  • A csalán segíthet ellensúlyozni a vízvisszatartást.
  • A csalán gyulladáscsökkentő hatású.
  • Egyes vizsgálatok szerint a csalán csökkenti a vérnyomást.
  • A csalánnak fájdalomcsillapító hatást tulajdonítanak, ami állítólag segít az olyan ízületi betegségeknél, mint a reuma vagy az osteoarthritis.

​Néhány dolog, amit érdemes még megjegyezni:

Mivel a csalánnak dehidratáló hatása van, a csalánkapszula szedésekor vagy a csalántea után ügyelni kell arra, hogy sok folyadékot fogyasszunk, hogy elkerüljük a szervezet kiszáradását. Ugyanezen okból a terhes nőknek teljesen kerülniük kell a gyógynövényt.

A csalán ajánlott napi bevitelét soha nem szabad túllépni, hogy elkerüljük a gyomor- és bélpanaszokat, például a hányingert és a hasmenést. A csalántea esetében az ajánlott mennyiség a napi három-négy csésze, a kapszulák esetében tartsuk magunkat a csomagoláson feltüntetett és az orvos által javasolt adaghoz.

Forrás: Glamour

Nyitókép: Shutterstock