
Ez a japán rituálé lehet a siker titka – így végezd
Az olyan japán vállalatoknál, mint a Toyota és a Panasonic, a kaizen gyakorlata alapozza meg az alkalmazottak működését. Ez a folyamatos, kis lépésekben történő folyamatos javítás koncepciója, akár 1%-os mértékben is.
A szakértők szerint a gyakorlatot a személyes életünkben is átvehetjük az általunk elérni kívánt konkrét célok érdekében. Még ha a terapeuták nem is ugyanezen a néven emlegetik, a fokozatos viselkedésváltoztatás „olyan viselkedési stratégia, amelyet sok mentálhigiénés szakember rendszeresen használ, hogy segítsen az ügyfeleknek a kívánt viselkedésváltoztatásokban és új szokások kialakításában”, mondja Jolie Silva, New York-i klinikai pszichológus.
„Nagyobb valószínűséggel érhetünk el hosszú távú, nagy célokat, ha apró lépésekkel haladunk feléjük.”
Bár az 1% elsőre nagyon kevésnek hangzik, a nagy célok vagy feladatok kis darabokra bontása különösen „ajánlott a tudományos szakirodalomban olyan emberek számára, akiknek »feladatbénulásuk« van, nehezen kezdenek el feladatokat kezdeményezni, nehezen motiválódnak”, magyarázza Silva. Szerinte mindaddig, amíg az „1%-os javulás” utána a teljesítés érzését hagyja maga után, addig ez az, amire itt figyelni kell. Ez az, ami arra fog ösztönözni, hogy másnap újra megtegyük ezeket az apró dolgokat.
Ha a nagyobb célt kisebb célokra bontjuk, azzal több lehetőséget adunk magunknak arra, hogy megtapasztaljuk ezeket az apró győzelmeket, és elősegítsük az önhatékonyságunkat.
„Megkapjuk ezt a kis elégedettséget és jutalmat”
– mutat rá Katherine Milkman, viselkedésváltozás kutató.
Ha lehetőségünk van arra, hogy ezt a sikerélményt nap mint nap érezzük, ahelyett, hogy csak a végén, a nagyobb cél elérésekor kapnánk meg, az segít motiválni, hogy tovább haladjunk a nagyobb cél felé, mondja Silva.
Ha engedélyt adunk magunknak arra, hogy minden nap egy kis előrelépést tegyünk, anélkül, hogy siettetnénk a folyamatot, csak hogy elérjük a végcélt, az szintén segíthet a feladatbénulás elkerülésében.
„Általában egy nagy cél nyomasztó. Ha valami nagyot lebontunk, kevésbé érezzük nyomasztónak. Apránként tudjuk csinálni, és ahelyett, hogy úgy éreznénk, hogy ez egy olyan ijesztő dolog, amit nem tudunk bevállalni”
– magyarázza Milkman.
A Kaizen 1%-os szabály alkalmazása
- Egyszerre csak egy célra alkalmazzuk: Silva szerint egy területen, egy céllal és egy viselkedéssel érdemes kezdeni. „Miután ezt egy ideig csináltad, és elkezdtél fejlődést látni, hozzáadhatsz egy másik célt, ha szeretnéd. De ne kezdj túl sokal”.
- Vizualizáljuk, hogy hová tartunk: A lehető legrészletesebben képzeljük el, hogyan néz ki az életünk, miután elértük a végcélt. Hol tartunk? Mit csinálunk? Kik vannak körülöttünk? Milyen érzelmeket érzünk? Hogyan érzi magát a testünk? Ez ösztönözheti és izgathatja az embereket, hogy elkezdjenek azon gondolkodni, hogyan fognak eljutni oda, mutat rá Silva.
- Tegyük mérhetővé az 1%-os fejlesztéseket: A kaizen elvének elfogadása nem azt jelenti, hogy minden nap csak azt mondjuk magunknak, hogy jobbak leszünk. Hogyan mérnénk a jobbá válást, honnan tudnánk, hogy elértük-e ezt a kis célt? Ezeket a kis napi célokat vagy javításokat konkrét és mérhetővé kell tenni Milkman szerint. Pontosan határozzuk meg, hogy mit, hol és mikor fogunk csinálni. Érdemes minden hét elején leírni, hogy pontosan tudjuk, mire törekszünk minden nap, így nyomon tudjuk követni a fejlődésünket.
(Huffpost)
Nyitókép: Shutterstock