Vigyázz karácsonykor a gyertyákkal, megbetegíthetnek!
A karácsonyi időszakban sokan szeretnek gyertyákat égetni otthon, azonban azt csak kevesen tudják, hogy milyen egészségügyi kockázatai lehetnek.
Lehet, hogy már hallottál róla, hogy a szeretett gyertyáid közül nem mindegyik ártalmatlan az egészségedre. Ez a viasz alapjától és a hozzáadott összetevőktől függ. Csak kevesen tudják például, hogy a paraffin alapú viaszban ilyen vegyi anyagok vannak, és hogy azok potenciálisan mérgező egészségügyi hatásokkal léphetnek fel belélegzéskor.
De mi is az a paraffinviasz? Mennyire mérgező és milyen egészségügyi problémákat okozhat? Most elmondjuk.
Mennyire mérgező a paraffinviasz?
A paraffinviaszt általában gyertyák és viaszolvadékok készítéséhez használják, mert általában olcsóbb az előállítása, mint a szójaviaszé. Mivel a paraffinviasz kőolajból, szénből vagy palaolajból származik, ismert rákkeltő anyagokat, például benzolt tartalmaz. A Dél-Karolinai Állami Egyetem kutatói megállapították, hogy a paraffinviasz alapú gyertyák olvasztása során mérgező toluol és benzol szabadult fel, míg a szója gyertyák esetében nem.
A toluol egy színtelen, vízben nem oldódó folyadék, amely természetes módon a nyersolajban fordul elő. A benzingőzből, a gépjárművek kipufogógázából és a cigarettafüstből kerül ki. A toluol oldószerként használatos festéktermékek, körömlakkok, lakkok és ragasztók előállításához. A benzol szintén egy színtelen folyadék, amelyet földgázból és nyersolajból nyernek, és oldószerként használnak.
Lássuk, milyen egészségkárosító hatásai lehetnek!
1. Fejfájás
Veled is előfordult már, hogy elővetted a kedvenc illatgyertyádat, abban a reményben, hogy egy hosszú munkanap után kikapcsolódhatsz, de a gyertya meggyújtása után fájdalmas fejfájást vagy migrént kaptál? Ha a gyertyád paraffinviaszból készült, a fejfájás oka a paraffinban található toluol lehet.
2. Rák
Az Amerikai Rákellenes Társaság jelentése szerint a benzolról már régóta ismert, hogy rákot okoz. A leukémia - különösen az akut myeloid leukémia - aránya magasabbnak bizonyult a nagy mennyiségű benzolnak kitett munkavállalók körében, például a vegyiparban, a cipőgyártásban és az olajfinomító iparban dolgozók körében.
3. Vesekárosodás
A Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) jelentése szerint a toluol belégzése vagy bőrrel való érintkezéskor hosszú távú vesekárosodást okozhat. A toluol belégzést követően a tüdőből közvetlenül a vérbe kerül. A felszívódás után pedig gyorsan eloszlik a szervezetben.
4. Születési rendellenességek
A toluol belélegzése a terhes nőknél a magzatra is káros hatással lehet. Az angliai Közegészségügyi Hivatal szerint a toluol átjuthat a méhlepényen, és a magzatban az anyai vérben lévő koncentráció kb. 75%-ának megfelelő koncentrációban található meg.
Az amerikai National Library of Medicine és a National Institute of Health (NIH) szerint számos esetjelentés ír olyan újszülöttkori hatásokat, amelyeket a terhesség alatti toluol visszaélésnek tulajdonítanak. Mi több, a Nemzeti Egészségügyi Intézet (NIH) jelentése szerint a terhesség alatti toluol növekedési elmaradást, koraszülést, veleszületett rendellenességeket és születés utáni fejlődési elmaradást okozhat.
5. Légzőszervi gondok
Ahogyan a Dél-Karolinai Állami Egyetem is beszámolt korábban, az OSHA is arról számolt be, hogy a toluol ismételt expozíciója légzésdepressziót okozhat.
A toluolgőz akut expozíciója irritálhatja a légutak nyálkahártyáját. Rendszeres belégzés esetén az Agency for Toxic Substances & Disease Registry jelentése szerint a tüdőben folyadék felhalmozódása és légzésleállás következhet be.
6. Hányinger, rosszullét
A paraffinviasz a gáz- és olajfinomítók kellemetlen mellékterméke, amelynek súlyos következményei lehetnek. A Dél-Karolinai Állami Egyetem kutatói megállapították, hogy a paraffinviasz alapú gyertyák égetésekor két káros vegyi anyag, toluol és benzol kerül a levegőbe.
A Centers for Disease Control végzett egy tanulmányt, amely szerint a toluol belégzése fejfájással, fáradtsággal és hányingerrel jár.