Klasszikus sajttorta friss eperrel és egy csésze kávéval

Tea- és kávéhulladék a süteménybe? Érdemes kipróbálni!

Miután reggel áztattuk a teánkat vagy kinyomtuk a kávét, nem érdemes rögtön kidobni a felhasznált tealeveleket és a kávézaccot. A maradékból még sokkal többet is ki lehet hozni.


A szaúd-arábiai King Faisal University kutatóinak vezetésével készült új tanulmány kimutatta, hogy ha a következő süteményrecepthez használt kávézaccot vagy tealeveleket adunk hozzá, az növelheti a sütemény tápértékét és meghosszabbíthatja annak eltarthatóságát.

„Az elhasznált tea- és kávéporok piskótakeverékbe való beépítésével a sütemény tápértéke növelhető, ami további egészségügyi előnyöket biztosít a fogyasztók számára. A porokban lévő bioaktív vegyületek jelenléte hozzájárul a potenciális antioxidáns aktivitáshoz is... és késlelteti a mikrobák növekedését a tárolás során”

– írják a tanulmány kutatói.

A tea és a kávé a legnépszerűbb italok világszerte, számtalan ember számára biztosítanak napi adag gyulladáscsökkentőt, antioxidánsokat, rostokat, sőt, még néhány kognitív és szív- és érrendszeri előnyökkel bíró bioaktív vegyületet is.

Az a mód, ahogyan a legtöbben elkészítjük ezeket az italokat, azonban rendkívül pazarló. A tea- és kávétermékek mintegy 90 százaléka a kitermelés után a hulladéklerakókba kerül.

Az elmúlt években a tudósok eljátszottak azzal, hogyan lehetne ezt a sok hulladékot jobban hasznosítani. Nemrég egy tanulmány megállapította, hogy ha elszenesedett kávézaccot adunk a cementhez, akkor az anyag 30 százalékkal erősebbé tehető.

Ezek azonban a hétköznapokban is jól alkalmazhatók, például az élelmiszerek erősítésére. A kutatók 2020-ban például azt az ötletet vizsgálták, hogy elhasznált kávézaccot adjanak a gluténmentes sütikhez, hogy ezzel növeljék azok tápértékét.

2023-ban pedig egy másik tanulmányban zöld teát adtak a süteményekhez, hogy kiderítsék, a levelekben lévő flavonoidok megmaradnak-e a sütőben való sütés után is. A flavonoidok fontos növényi vegyületek, amelyek potenciális rákellenes, antioxidáns, gyulladáscsökkentő és vírusellenes tulajdonságokkal rendelkeznek.

A legújabb kutatás ezekre a korábbi tanulmányokra épül, és azt vizsgálja, hogy az elhasznált tea vagy kávé megtartja-e antioxidánsait a főzés és őrlés után, és hogy ez az anyag újrahasznosítható-e a sütemények tápanyagtartalmának vagy eltarthatóságának javítása érdekében.

„Mindent egybevetve az volt a célunk, hogy a hétköznapi háztartások számára könnyen használható módszereket nyújtsunk a szénlábnyomuk csökkentésére”

– írták a kutatók.

Amikor a kutatócsoport a fekete teát és az arab kávét 10 percig forró desztillált vízben áztatta, azt tapasztalták, hogy a szárított őrlemény még utána is jelentős százalékban megőrizte fenolos vegyületeinek jelentős részét, amelyek közé tartoznak a flavonoidok.

A teapor például a theaflavin-trigallát nevű fenol akár 73 százalékát is megtartotta, amely a magas koleszterinszintű, elhízott vagy szívbetegségben szenvedők számára ajánlott, erős antioxidáns.

A felhasznált kávézacc viszont közel 64 százalékban visszatartotta az 1-kaffeoil-kininsav nevű antioxidánst, amelynek szintén ismert egészségügyi előnyei vannak. Ezek az antioxidánsok még a sütőbe kerülés után is megmaradtak a végtermékben.

A normál piskótához képest a kávéval vagy teával dúsított süteményekben magasabb volt a fenolok, valamint a kalcium, a foszfor, a kálium és a magnézium koncentrációja.

Két hét tárolás után a dúsított süteményekben a mikrobák növekedése is kisebb volt, mint a kontroll süteményekben, valószínűleg a kiválasztott antioxidánsok baktériumok növekedését gátló hatásának köszönhetően.
Az új eredmények azt sugallják, hogy a felhasznált kávé vagy tea természetes és fenntartható módja lehet a pékáruk eltarthatóságának javítására, miközben a termékeket hozzáadott tápanyagokkal látja el.
Legközelebb, amikor elkészítesz magadnak egy reggeli csészét, érdemes lehet a maradékot későbbre félretenni.

(ScienceAlert)

Nyitókép: Shutterstock