Otthona padlóján ülő és dolgozó, laptopozó nő, fejhagatóval

Váratlan és egyszerű trükk segíthet a koncentrációban

Úgy tűnik, az illatok segítenek a produktivitás növelésében. Tudományos oka van annak, hogy bizonyos illatok hatására miért gondolkodunk és dolgozunk jobban.

Az illatok felpörgetik az agyat

Az illatok összetett módon befolyásolhatják a hangulatunkat és azt, hogy képesek vagyunk-e jól végezni a munkánkat. Ennek egyik egyszerű oka az, hogy szeretjük a jó illatokat.

„A kellemes illatok jobb teljesítménnyel járnak, valószínűleg a jobb hangulat révén, míg a kellemetlen illatok rontják a teljesítményt, valószínűleg a negatív hangulat miatt”

– magyarázza Mark Moss, a Northumbria University pszichológiai tanszékének vezetője.

A másik ok, hogy az illatok milyen kölcsönhatásba lépnek az agyunkkal. Az orr mögött elhelyezkedő szaglógumó dolgozza fel az illatot, amit szagolunk, mely az agy több területére vetül ki, mint bármely más érzékszerv.

„Az aromák kis illékony vegyületekből állnak, és amikor ezeket belélegezzük, a tüdőbe jutnak. Itt átjutnak a véráramba, és egyenesen az agyba jutnak. Mivel ezek a molekulák kicsik, képesek átjutni a vér-agy gáton, és közvetlenül az agy neurokémiai rendszereire hatni.”

A gyógynövényillatok különösen sokat segíthetnek a koncentrációban

Moss a borsmentát különösen ajánlja a koncentráció segítésére. A rozmaring és a zsálya olyan vegyületeket tartalmaz, amelyekről kimutatták, hogy javítják az emlékezőképességünket.

Az olyan nyugtató hatású aromák, mint a levendula és a kamilla nem ajánlottak, hiszen pont az ellenkezőjét érik el.

Az új illatok segíthetnek a memóriának

Egy, a Frontiers in Neuroscience című szaklapban megjelent tanulmány szerint a különböző illatoknak való kitettség javíthatja az idősebb felnőttek memóriáját és a tanulást.

A vizsgálatban 43 egészséges, idősebb felnőttnek diffúzort kellett éjszakánként használniuk. A résztvevőket két csoportra osztották, és míg az egyik csoport olyan kellemes illatokkal találkozott, mint a rózsa, narancs, eukaliptusz, citrom, borsmenta, rozmaring és levendula, addig a másik csoport csak desztillált vizet kapott.

Hat hónap elteltével az éjszakai kellemes illatokat használó résztvevők 226%-os javulást értek el egy tanulási és memóriateszten, szemben a másik csoporttal.

Különböző személyek, különböző illatok

Mindenkinél más illat hat a produktivitásra. Tracy Wan Torontóban élő illat-tanácsadó a rozmaringot és a zsályát a frissességgel és a szabadban való tartózkodással társítja, ami segíthet a felfrissülésben és koncentrálásban.

A személyes emlékektől is függ, kinek mi válik be.

Az illatokkal kapcsolatos korai tapasztalatok megváltoztatják az agy azokra való későbbi reakcióit, így nagyon máshogy reagálunk ugyanazokra a szagokra. Lehet, hogy amit mi megnyugtatónak vagy energizálónak találunk, azt más visszataszítónak találhatja.

Végső soron mindannyiunknak egyéni ízlése és preferenciái vannak, és a produktivitást leginkább fokozó illatokat mi tudjuk saját magunk számára leginkább kitalálni. Ha azt akarjuk, hogy egy illat működjön, az elég lehet ahhoz, hogy ránk is hasson. Ha elkezdünk kialakítani egy olyan szokást, hogy például mindig egy bizonyos gyertyát vagy illatot használunk egy adott feladat elvégzése közben, a rituálé segíthet abban, hogy a későbbiekben könnyebben végezzük azt.

(HuffPost)

Nyitókép: Shutterstock