Ágyneműt cserélő nő

Milyen gyakran mosd ki a lepedőt? Valószínűleg többször, mint gondolnád

Az ágyon mindenféle szennyeződés, olaj és izzadság gyűlik össze alvás közben, ezért lehet, gyakrabban kell ágyneműt mosnunk, mint hittük.

Általában naponta körülbelül nyolc órát töltünk az ágyban, ami a szennyeződések, testzsírok, elhalt hámsejtek, izzadság és egyéb szennyeződések felhalmozódásához vezet a lepedőkön és ágyneműkön. Ez nemcsak esztétikai szempontból lehet problémás, de a poratkáknak is táplálékot adhat, extra terhelést jelent a szövet szálaira, és olyan problémákat okozhat, mint az allergia, a bőrirritáció és a pattanások.

A Mattress Advisor nemrégiben végzett felmérése szerint átlagosan körülbelül 24 naponta cserélünk lepedőt. Ez azonban nem a legjobb ütemezés az optimális higiénia és frissesség érdekében. Több tényezőtől is függ, milyen gyakran kell mosni az ágyneműt, de néhány általános szabály a legtöbb ember számára működik.

Ha hetente egyszer kimossuk a lepedőt, az biztosítja, hogy mindig friss maradjon. Nem feltétlenül ugyanazon a napon kell kimosnunk azt, mint amikor levesszük az ágyról, de a csere történjen meg ennyi időnként.

Míg a heti egyszeri mosás jó ökölszabály, de az, hogy milyen gyakran kell kimosni az ágyneműt, attól is függ, hogy milyen gyorsan szennyeződik. Tegyük fel például, hogy gyakran utazik, és nem alszunk minden este a saját ágyunkban. Ebben az esetben a mosások között kicsit hosszabb idő is eltelhet. Másrészt, ha mi vagy a partnerünk sokat izzad alvás közben, vagy ha háziállattal osztozunk az ágyon, az ágynemű sokkal gyorsabban koszolódik. Az allergiásoknak és az érzékeny bőrűeknek is érdemes három-négynaponta lepedőt cserélniük.

Ha az ágynemű heti vagy ennél gyakoriba mosása nem kivitelezhető, az alábbi lépésekkel meghosszabbíthatjuk a mosások közötti időt. Először is, mossuk meg az arcunkat, és fürödjünk vagy zuhanyozzunk lefekvés előtt a szennyeződés, valamint az olaj és az izzadság mennyiségének csökkentése érdekében.

Megfontolandó az is, hogy háziállatunkat ne engedjük be az ágyunkba, valamint az ágyban való nassolást is érdemes elhagyni.

Mosási szempontok

A lepedő mosásához mindig ellenőrizzük a rajta lévő címkén található konkrét mosási utasításokat. Bizonyos anyagtípusok, például a bambusz, a pamut, a vászon és a selyem lepedők különleges ápolást igényelhetnek.

A lepedőt és a többi ágyneműt mindig a ruháktól vagy törölközőktől elkülönítve mossuk, hogy a legjobb tisztaságot biztosítsuk. Mosás előtt érdemes előkezelni a foltokat, majd kíméletes mosási ciklusban, hideg vízzel mosni az ágyneműt. Tévhit, hogy feltétlenül forró vízben kell kimosnunk ezeket, kivéve, ha valaki a háztartásában beteg, vagy ha az a célja, hogy elpusztítsa a poratkákat az allergia kivédésére. Az ágyneműt alacsony hőfokon szárítsuk meg, és a gyűrődések elkerülése érdekében a ciklus befejezése után azonnal vegyük ki a szárítóból.

Paplan és más ágyneműk mosása

A párnahuzatokat általában hetente egyszer kell kimosni. Más a helyzet azonban, ha gyakran arcmosás vagy smink eltávolítása nélkül fekszünk le, ebben az esetben gyakrabban kell cserélni őket, különösen akkor, ha aknéval vagy egyéb bőrproblémával küzdünk.

A paplanhuzatokat, a takarót és a paplant nem kell olyan gyakran mosni, elég havonta egy vagy két alkalommal, mert általában kevésbé érintkeznek közvetlenül a bőrrel.

Meg kell tisztítani a matracvédőt az ágynemű mosásakor?

Nem kell olyan gyakran mosni, mint az ágyneműt. Körülbelül háromhavonta mossuk ki, hacsak nem foltosodik vagy szennyeződik valamilyen módon. Itt is ügyeljünk a címkén szereplő utasításokra, mivel néhány matracvédőt nem szabad a mosógépbe tenni.

Magát a matracot körülbelül hathavonta tisztítsuk. Porszívózzuk fel és fordítsuk meg, miután ellenőriztük, hogy nincsenek-e gondot igénylő foltok.

(Bhg)

Nyitókép: Shutterstock