Szoktál beszélni magadhoz? Nyugi, nem vagy őrült, sőt
Mindenkinek van valami furcsasága, amit csak zárt ajtók mögött enged meg magának. Néhányan például hangosan beszélnek magukban. Ez kínosnak tűnhet, különösen, ha tetten érnek, de ha rendszeresen görgeted a TikTokot, rájössz, hogy több tucatnyi − sőt, több százezer − hozzád hasonló ember van.
Ha te is azok közé tartozol, akik hangosan fecsegnek önmagukban, megkönnyebbülést jelenthet, hogy a TikTok-on közel 300 000 poszt szól a „magadba beszélésről”. Ezekben a videókban az alkotók megnyílnak arról, hogy mennyire szeretnek magukkal beszélgetni, akár hangosan mormolnak ötleteket otthon, akár teljes körű, interjú-stílusú beszélgetéseket folytatnak az autójukban.
Szóval a szokás sokkal gyakoribb, mint gondolnád.
Voltak olyan ügyfeleim, akik bejöttek a foglalkozásokra, és bevallották, hogy beszélgetnek magukban, és aggódtak, hogy ez abnormális-e, de valójában nem az
− mondja Lauren Auer terapeuta.
Akár hiszed, akár nem, ez a gyakorlat jót tesz neked. Auer szerint az önmagunkkal való beszélgetés kiváló módja annak, hogy feldolgozzuk a gondolatainkat, a nehéz érzelmeket, és vigaszt találjunk, ha stresszesek vagyunk, de még ennél is több előnye van. Az alábbiakban mindent összeszedtünk erről a furcsa szokásról.
A TikTokerek is beszélgetnek önmagukkal
A TikTok-on @good_mess_des azzal viccelődött, hogy szeret magával beszélgetni, mert tudja, hogy mindig válaszolni fog − és ez őszintén szólva teljesen igaz. A készítő @y0rubangel is imádja az egyoldalú fecsegést, olyannyira, hogy séta közben fejhallgatót tesz fel és úgy beszélget magával.
Míg sok csevegés könnyed és szórakoztató, mások igazi szükségszerűségnek tűnhetnek, különösen, ha stresszes vagy. A tartalomgyártó @samherling elmondta, hogy azért beszélget önmagával, hogy megelőzze a túlgondolkodást. Számára ez egy pozitív megküzdési mechanizmus. A szokást a naplóíráshoz vagy a terapeutával való beszélgetéshez hasonlította.
@wholewheatcracker love these little chats we have 😙✋🏼💓🤚🏼
♬ im feeling good - bblfranked
Auer szerint ezek mind teljesen legitim okok arra, hogy beszélgessünk magunkkal. Hiszen azáltal, hogy verbalizálod ezeket a dolgokat, helyet adsz a gondolataidnak és érzéseidnek. Önmagunkban beszélgetni egy nehéz nap végén is katartikus lehet, ezért is csinálják olyan sokan, miközben hazafelé vezetnek a munkából. Jó érzés panaszkodni − anélkül, hogy a részleteket meg kellene magyaráznod a telefon másik végén lévő hallgatónak.
Egy utolsó előnyként Auer szerint az önmagunkkal való beszélgetés segíthet abban is, hogy kevésbé érezzük magunkat magányosnak. Ezért lehet, hogy egyoldalú beszélgetésen kapod magad, ha egyedül élsz, otthonról dolgozol, vagy éppen egy hosszú út közben vagy.
Itt van, miért beszélgetsz hangosan magadban
Auer szerint ez a szokás különösen gyakori a verbális feldolgozók, vagyis azok körében, akiknek szükségük van arra, hogy hangosan kimondják a gondolataikat ahhoz, hogy teljesen megértsék azokat. Néha az is előfordul, hogy egy probléma hangos kimondása megváltoztatja a perspektívát, és segít kitalálni, hogy mi legyen a következő lépés.
Szintén gyakori szokás a krónikus túlgondolkodók és a szorongók körében, akiknek szükségük lehet arra, hogy felgyülemlett gondolataikat és aggodalmaikat felszabadítsák. A TikTok-on sokan azt feltételezik, hogy a kreatív vagy introspektív típusok is szívesen használják ezt a módszert, de valójában nem korlátozódik egyetlen embertípusra sem.
Nem baj, ha hangosan beszélsz magadban?
Ha még mindig azon töprengsz, hogy rendben van-e, ha magaddal beszélgetsz, Auer most végleg jóváhagyja ezt a szokást.
Hangosan beszélni magunkban nagyon egészséges megküzdési mechanizmus lehet. Nagyszerű alternatívaként szolgálhat a másoknak való ventilálásnak is, különösen akkor, ha nem próbálod a stresszt a barátaidra vagy szeretteidre hárítani
− mondja.
Ha még sosem próbáltad, engedd meg magadnak, hogy hangosan beszélsz magadhoz, amikor legközelebb vacsorát főzöl, zuhanyozol vagy sétálni mész! Hidd el, segít majd egy kis távolságról rálátni az érzéseidre!
Forrás: Bustle
Nyitókép: Shutterstock