Ablak előtt álló férfi a sötétségben

5 tipp a mentális egészségért, ha nehéz időszakon mész keresztül

Kutatásokkal alátámasztott és szakértők által jóváhagyott tippek, ha épp nem vagy a legjobb állapotban.

Az elmúlt évtizedben a mentális egészségről való diskurzus jelentősen megváltozott, egyre nyíltabban és többen kérünk segítséget vagy beszélünk a lelki nehézségeinkről, melyben sokat tesznek az olyan hírességek, mint Meghan Markle vagy Michelle Obama, akik nyíltan beszélnek sok mindenről, az öngyilkossági gondolatoktól kezdve az enyhébb depresszióig.

Ez messze nem jelenti még az út végét, főleg hazánkban, ahol sokan még mindig stigmatizálják a mentális betegségeket, vagy akár a pszichológushoz járást. Emellett számos ember küzd azzal, hogy megossza problémáját másokkal, miközben az valószínűleg segíthet a helyzet.

Jo Loughran, mentális egészségügyi szakértő és a Time to Change nevű brit kampány igazgatója szerint az egyik legfontosabb akadály a mentális egészségével küzdő számára, hogy kitalálja, hogyan beszéljen erről másokkal.

Az alábbi javaslatok a szükséges segítség érdekében születtek. Persze, a segítségkérés vagy annak beismerése, hogy valamivel küzdünk, kezdetben talán félelmetesnek tűnhet, de megvannak a szakértői tanácsok, amik egy kicsit könnyebbé tehetik a dolgunkat.

1. Forduljunk orvoshoz

A mentális egészségügyi problémákról – az enyhébbektől a súlyosabbakig – érdemes orvossal konzultálni a szükséges segítség érdekében.

Ettől még ugyanolyan félelmetes tud lenni egy-egy állapot vagy erről beszélni akár egy szakértőnek is. Bizonyos lépésekkel megkönnyíthető ez, például ha két orvossal konzultálunk. Ha az egyik nem a megfelelő személy, van más, aki esetleg szimpatikusabb vagy megértőbb.

Az is megnyugtathat, ha felkészülten megyünk az orvoshoz és tudjuk, hogy mit fogunk neki mondani. Érdemes akár vázlatszerűen leírni előtte, hogy mit szeretnénk mondani (például tünetek, esetleges kórelőzmény, életesemény változások stb.)

2. Szabad sírni

A sírás teljesen normális, az érzelmek kifejezésének egyik módja. Ne tartsuk magunkban a rossz érzést, sírjuk ki, amikor és ahogyan szükségünk van rá.

3. Megosztani a problémánkat, megkönnyebbülést hozhat

Bár ijesztő, de bátor és jó dolog megnyílni valakinek, akiben megbízunk. Nem fogja megoldani a problémát, de némileg könnyít a lelkünkön, ha azt látjuk, hogy a másik nyitottan és ítélkezés mentesen kezeli a problémánkat.

Ez nem azt jelenti, hogy mindenkinek kürtöljük szét a gondunkat, válasszunk egy-két embert, akiben megbízunk és tudjuk, hogy nem fog visszaélni az információkkal. Nem kell intenzív beszélgetésnek lennie feltétlenül ennek, az is elég, ha elmondjuk, hogy nem vagyunk jól és a másik csendben velünk van.

4. A megoldásra, ne a problémára koncentráljunk mindig

Természetes, hogy néha nehéznek tűnik a kivezető utat látni, de néha érdemes tudatosan a megoldásokra gondolni ahelyett, hogy csak a legrosszabb forgatókönyvön pörög folyamatosan az agyunk. Ebben sokat segíthet a kognitív terápia vagy a sématerápia, ahol a torz, negatív, automatikus gondolatokat próbáljuk átalakítani.

5. Nem vagyunk egyedül

Fontos tudatosítani ezt az alapvető tényt, mert sokszor lekerül erről a fókusz. A legtöbb esetben mindig tudunk valakihez fordulni, még a legrosszabb érzéseink közepette is, és fontos is, hogy segítséget kérjünk, ezért vannak a barátok, a család vagy egy-egy kedves kolléga.

(Marie Claire)

Nyitókép: Unsplash