
Vigyázz ezzel a dísznövénnyel, mert mérgező
Már az érintése is veszélyes.
Több ezer ember halálát okozta a történelem során, sokáig a gyermekágyi láz kedvelt kezelőszere volt, de vizelethajtásra és izomfájdalmak kezelésére is alkalmazták a kék sisakvirágot, más néven Katikarépát vagy tetűfűt.
Az évszázadok óta ismert kék sisakvirág rendkívül veszélyes növény a benne található aconitin nevű mérgező alkaloid miatt, amely súlyos mérgezéseket, egyes esetekben akár halált is okozhat.
Fájdalomcsillapító és vizelethajtó hatása miatt a kék sisakvirágot sokáig gyógynövényként használták, az utóbbi időszakban azonban már inkább a veszélyei kerültek előtérbe írja a haszon.hu.
Fotó: Shutterstock
Hazánkban az északi és keleti erdőségekben vadon is előfordulő kék sisakvirág – amely kertészeti dísznövényként is népszerű – akár egy méter magasra is megnőhet. Virágzása júniustól szeptemberig tart, devirágai bármilyen szépek is, mérgezőek. Az aconitin hatása már a növény puszta érintésére is jelentkezhet, amely zsibbadást, izomgyengeséget és egyéb súlyos tüneteket okozhat.
A mérgezés tünetei közé tartozik még
- az arc és végtagok zsibbadása
- szívritmuszavarok
- hányinger, hányás
- hasi fájdalom
- légzési nehézség
- zavartság
- fejfájás
Két milligramm tiszta aconitin elegendő ahhoz, hogy halálos mérgezést okozzon.
Az aconitint régebben is használták e célból – ilyen volt az 1857-es indiai lázadás, amelynek során egy indiai ezred szakácsai aconitinnel próbáltak megmérgezni egy teljes brit különítményt. Úgy buktak le, hogy nem voltak hajlandóak megkóstolni a saját főztjüket, és mikor azt a gyanakvó tisztek egy majomnak adták, az halálát lelte.
Ahogy OvidiusMetamorfózisából is kiderül, a mostohaanyák is előszeretettel alkalmazták mostohagyermekeik megölésére ezt a veszélyes növényt.
Bár az évelő és árnyékkedvelő kék sisakvirágot sok webáruházban árusítják, veszélyeit nem szabad lebecsülni, különösen, ha gyerekek is játszanak a kertben.
Figyelmedbe ajánljuk: Ezzel az új eszközzel beszélnek hozzád a szobanövényeid
Nyitókép: Shutterstock