Ruhák a mosógépben

Így használjuk az ecetet a mosásban

Íme, hogyan lehetnek frissebb, puhább és ragyogóbb a ruháink – természetes úton.


Ha valaha is kerestünk már az interneten tisztítási trükköket, akkor valószínűleg találkoztunk már azzal a tippel, hogy ecetet használjunk a mosáshoz. Bár sokan tartanak attól, hogy az erős szag beleül a ruhákba, de az valójában teljesen semlegessé vélik a mosás végére.

A boltban kapható textilpuhítók és a szárító lapok általában olyan vegyi anyagokat tartalmaznak, amelyek „puhábbá” teszik a ruhákat, de valójában csak bevonják a szálakat, ami lerakódást okoz, és megakadályozza, hogy a víz és a mosószer megfelelően tisztítsa őket.

Egyes egészségügyi szakértők a bőrirritációtól a potenciális rákkeltő anyagokig terjedő problémák miatt is aggódnak. Az ecettel mindez elkerülhető, ráadásul eltávolítja a termék- és ásványi anyaglerakódásokat, ami valóban puhává teszi a szálakat.

Ecetes \u00fcvegek, citrom \u00e9s szalv\u00e9ta az asztalon

Fotó: Shutterstock

Az ecet másik nagy előnye az, hogy eltávolítja a büdös szagokat és felfrissíti a szennyest.

Ami fontos, hogy a mosáshoz desztillált fehér ecetet használjunk, ne tisztítóecetet vagy almaecetet. A desztillált fehér ecet savtartalma általában 5%, ami optimális a mosáshoz. A tisztítóecetnek magasabb a savtartalma, ami károsíthatja a mosógép belső működését, az almaecet pedig nem tisztítja olyan hatékonyan a ruhákat, sőt, még foltot is hagyhat rajtuk.

A penész és más szagok eltávolításához

Az ecet nagyszerű penész- és szagtalanító, különösen a büdös törölközők vagy a nem azonnal a szárítóba került szennyes esetén.

  1. Töltsük meg a mosógépet forró vízzel.
  2. Öntsünk 1-2 csésze (2,5-5 dl) fehér ecetet közvetlenül a mosógépbe. A töltés elején is hozzáadhatjuk, ha nem tudjuk leállítani a mosógépet a ciklus közepén.
  3. Ha van kéznél mosószóda, adjunk 1 csészényit a forró vízhez a mélytisztításhoz
  4. .Amíg a ruhadarabokon lévő ápolási címke megengedi, érdemes az első ciklusban meleg vizet használni. Ha pedig van áztatási ciklusunk, használjuk azt is. Ezután ismételjük meg a mosási ciklust meleg vízzel és a kedvenc mosószerünkkel.
  5. A szokásos módon szárítsuk meg a ruhadarabokat, ügyelve arra, hogy a levegőn vagy a gépben megfelelően szárítsuk meg, hogy a folyamatnak ebben a szakaszában ne keletkezzenek penészszagok.

A szövet lágyításához

A törölközőkre nem szabad hagyományos textilpuhítót használni, mert az bevonja a szálakat, és kevésbé nedvszívóvá teszi őket, nem is beszélve arról, hogy nehezebb tisztára mosni őket.

  1. Tegyük be a szennyest a mosógépbe, ügyelve arra, hogy ne töltsük túl a gépet, hogy szabadon keringhessenek majd a ruhadarabok.
  2. Adjuk hozzá kedvenc mosószerünket és 6 cl fehér ecetet a textilpuhító adagolóhoz vagy egy textilpuhító golyóhoz.
  3. Futtassuk le a mosási ciklust a ruhadarab ápolási címkén feltüntetett beállítással és hőmérséklettel.
  4. Szárítsuk a szokásos módon.

A foltok eltávolítása

Az ecet nagyszerűen működik a vastagabb foltoknál, amelyeket fel kell bontani, mint például a dezodorfoltok vagy a fehérjealapú ételfoltok, melyet egy felületaktív anyaggal kell még kezelni később.

  1. Meleg vízzel nedvesítsük be a foltot, hátulról előrefelé öblítve, hogy ne ágyazódjon be még jobban a szálakba.
  2. Öntsünk egy kis mennyiségű ecetet a foltra (éppen csak annyit, hogy ellepje).
  3. Egy kis, puha textilkefével vagy egy újrahasznosított fogkefével lazítsuk fel a foltot.
  4. Egy kis lazítás után adjunk hozzá egy csepp kasztíliai szappant vagy mosogatószert, és folytassuk a munkát a folton az ecsettel. Ez segít eltávolítani és feloldani a maradék foltokat.
  5. Futtassuk le a meleg vizet a folt hátuljáról, és alaposan öblítsük le. Ha a folt megmarad, ismételjük meg a 2-5. lépést. Ha a folt eltűnt, mossuk ki a szokásos módon.

(Reader's Digest)

Nyitókép: Shutterstock