Elöltöltős vagy felültöltős? Kiderült, melyik a jobb mosógép
Bár az egyik drágább, de hosszú távon pénzt takaríthatunk meg vele.
Ha felül-vagy elöltöltős mosógépet szeretnénk vásárolni, van néhány nem is olyan nyilvánvaló előny és hátrány, amellyel érdemes tisztában lenni. Az ajtó elhelyezkedésén túl ezek a gépek a hatékonyság, a kapacitás, a tisztítási ciklusok és még sok minden más tekintetében is eltérhetnek egymástól.
Az alábbiakban ezeket a különbségeket vesszük végig.
Helymegtakarítás
Az elöltöltős mosógépek egyik legnagyobb előnye az elegáns esztétikán kívül az, hogy a tetejükre lehet rakni dolgokat. Ráadásul sokkal kisebb helyre lehet őket betenni, ami hatalmas előny. Még akkor is, ha luxus a hely, a mosógép és például a szárítógép egymásra helyezése extra helyet biztosít egy mosogató, egy teregető vagy egy akasztósáv számára.
Míg egyes felültöltős gépek kisebb helyigényükkel helyet takarítanak meg, a legtöbbjüket nem lehet a szárító tetejére rakni.
Szagok
Az elöltöltős mosógépek gumitömítéssel rendelkeznek, amely segít bent tartani a vizet a mosási ciklus alatt, azonban megakadályozhatják, hogy az üres dob megfelelően száradjon, amikor az ajtó zárva van. Ez baktériumok és penészgombák szaporodását okozhatja és penészes szagot eredményezhet. Érdemes a mosási ciklus után nyitva hagyni az ajtót, hogy megszáradhasson a gép belseje.
Akár elöltöltős, akár felültöltős gépünk van, alapvető fontosságú a mosógép kitisztítása, amikor az ajtón vagy a dobon lerakódást tapasztalunk vagy körülbelül négy-öt havonta. Egy kiló bóraxot és egy liter ecetet használjunk, és a leghosszabb, legmelegebb cikluson futtassuk a gépet.
Az elöltöltős gépek általában kevesebb vizet és energiát fogyasztanak
Az elöltöltős gépek akár 40%-kal kevesebb vizet használnak, mint a felültöltős gépek, mivel oldalsó lapátokkal ellátott dobokkal rendelkeznek, amelyek felemelik a ruhákat, és a kád forgását és a gravitációt használják a ruhák kis mennyiségű vízen történő átpörgetésére. A ruhákat úgy öblítik ki, hogy többször nagynyomású vizet permeteznek a ruhákra, ahelyett, hogy egy teljes kád vízben áztatnák őket.
Emellett az elöltöltős mosógépek a szárítási időt és energiát is megspórolják, mivel a ruhákat gyorsan megpörgetve több vizet tudnak kicsavarni a ruhákból.
A felültöltős gépek gyorsabban tisztítják a ruhákat
A felültöltős gépek azonban általában gyorsabb ciklusidővel rendelkeznek a kiválasztott modelleknél. A keverővel (magas orsók a kosár közepén) ellátott felső töltésű gépek általában a leggyorsabb mosógépek, 35-80 perc alatt végeznek el egy töltetet, míg a nagy hatékonyságú felültöltős gépek (amelyek nem rendelkeznek keverővel) 60-85 perc alatt végeznek el egy mosást. Az elöltöltős gépek pedig a leghosszabb ideig, 70-120 perc alatt végeznek egy töltettel.
Az elöltöltős gépek kíméletesebbek a ruhákhoz
Fotó: Shutterstock
Az elöltöltős gépek által a tisztításhoz használt bukfencmozgás nem durva a ruhákhoz, míg a felültöltős gépek keverőinek mozgása kíméletlen lehet a ruhákhoz. Még a keverő nélküli, nagy hatékonyságú felültöltős gépek sem olyan kíméletesek, mivel a szennyes ruhák hajlamosak egymáshoz dörzsölődni.
A felültöltős gépek általában olcsóbbak
Az elöltöltős gépek megvásárlása és javítása többe kerül, azonban hosszú távon pénzt takarítanak meg az energián és a vízen.
(HuffPost)
Nyitókép: Shutterstock