Ágyon fekvő, párnát magára húzó nő

Ezek a reggeli szokások felerősíthetik a szorongást

A rohanó, stresszes reggel sosem cél, mégis sokan folyamatosan átélik.


Ha van olyan napszak, amikor kifejezetten fontos a belső nyugalom előtérbe helyezése, az a reggel. Kortizol nevű stresszhormonunk reggel körülbelül 70%-kal megemelkedik, így a szervezetünk minden reggelre úgy tekint, mint egy stresszorra.

Tehát még ha egészséges, nyugalmas rutint követünk is, akkor is biztosan érezhetünk némi reggeli stresszt és szorongást.
Ráadásul bizonyos szokások erősíthetnek ezeken. Íme, mik ezek, és hogyan lehet megbirkózni velük:

1. Rendszertelen alvás

A nagyon különböző napszakokban való elalvás és felkelés nagyon megterhelő lehet a szervezet számára, mert a már említett kortizol ébredési reakció általában az ébredést megelőzve kapcsol be.

A kortizol ébredési válasza nem akkor indul meg, amikor felkelünk, hanem már azelőtt elkezdődik, hogy kinyitnánk a szemünket. Tehát ha egyik nap reggel 5-kor ébredünk, másnap reggel 8-kor, az azt követő napon pedig 10 órakor, akkor ez az előkészítő kortizolhullám nem tud rendesen megindulni. Ez fáradtsághoz és kiégéshez vezet, mert a testünk nincs felkészülve, így a végén stresszesnek érezzük magunkat, mert hiányzik az ébredési reakció védelme.

Éppen emiatt fontos, hogy minden nap ugyanabban az időpontban keljünk fel és feküdjünk le, még hétvégén is.

2. Folyamatos rohanás

Egy sietős, kaotikus reggelen nem tudjuk elvégezni a szokásos reggeli rutinunkat, így nyugtalanul indul a napunk, ami átragadhat a nap további részére is. Érdemes kialakítani egy alapvető reggeli rutint, így nem leszünk olyan hektikusak.

3. Hírek olvasása ébredés után

A rengeteg és azonnali információ túlterhelő lehet az ébredés utáni pillanatokban, vagy elterelheti a figyelmünket az elvégzendő reggeli feladatokról. Ráadásul, ha az olvasott hírek szorongást keltenek, még rosszabbul fogjuk magunkat érezni.

4. Túl sok koffeinfogyasztás

A szorongás egyik fő kiváltó oka lehet a túlzott koffeinbevitel. A koffein eleve felfokozó hatású, így a nagyobb mennyiség még inkább túlpörgethet vagy extra feszültséget okozhat.

A Mayo Clinic szerint a napi ajánlott mennyiség felső határértéke a felnőttek számára 400 milligramm, ami körülbelül négy csésze kávénak felel meg.

5. Kávé éhgyomorra

Ez még tovább fokozza a stresszt. A Cleveland Clinic szerint az éhgyomorra történő kávézás az idegesség mellett a szorongás érzéséhez is hozzájárulhat, mivel a szervezet gyorsabban felszívja a koffeint, ha nincs étel a gyomorban.

6. Negatív vagy önkritikus gondolatok

Ha negatív vagy önkritikus gondolatokkal kezdjük a napot, az szintén hozzájárulhat a szorongó érzésekhez. Próbáljuk meg észrevenni, amikor ilyen gondolatok pörögnek a fejünkben, és gondoljuk végig, hogy az ilyen típusú gondolatok hogyan okozhatnak stresszt vagy szorongást a nap folyamán.

(HuffPost)

Nyitókép: Shuttertock