Rendetlenből rendes lány? Ez a 4 módszer segíthet tisztaságszeretővé válni
Vannak, akik a rendet és a szervezést részesítik előnybe, míg mások az „áldott rendetlenség" eszményét vallják. Mindkettő elfogadható − a legfontosabb az, hogy mi hogy érezzük jól magunkat. De mi van akkor, ha egy rendetlen ember szeretne változtatni az életmódján?
Meg lehet-e reformálni a rendetlen szokásainkat, a rend érdekében? Nonnahs Driskill hivatásos szervező szerint a válasz igen, amennyiben van bennük elég szándék. Alább az ő tanácsait közöljük arra vonatkozóan, hogyan tudsz egy kis rendszert vinni az életedbe.
1. Gondold végig a szándékaid!
Fontos, hogy először is megértsük, miért akarjuk, hogy rendezettebbnek érezzük a körülöttünk lévő teret. Ennek megértése segíthet a motivációban. Például lehet, hogy frusztráltnak érezzük magunkat a hiányzó tárgyak keresésével elvesztegetett idő miatt. Vagy talán azt reméljük tőle, hogy ez majd segít koncentrálni a home office-ban. Vagy talán csak azt szeretnénk, hogy a tér mindig készen álljon a spontán látogatók számára.
2. Koncentrálj a takarítás és a rendrakás apró lépéseire!
Ez azt jelentheti, hogy állíts be egy időzítőt napi 15 percre a takarításra. Ezt az időt egy bizonyos területnek szentelheted, például egy szemetes fióknak vagy a gyógyszeres szekrénynek. Vagy egyszerűen csak elkötelezheted magad amellett, hogy nem hanyagolod el az „egyperces feladatokat" (mint a kabát felakasztása vagy a fogkrém kupakjának visszatekerése). A lényeg: a takarítás kisebb projektekre bontása hatékony kiindulópont lehet.
3. Tartsd észben, hogy a rendetlenség nem mindig a rendetlenségről szól!
Fotó: Getty Images
Driskill szerint inkább a rendetlenséggel járó érzésekről van szó. Egyes emberek veleszületetten sokkal jobban élvezik a minimális, tiszta tereket, mint mások. A stressz-szintjeink aszerint változnak, hogy mihez vagyunk hozzászokva és miben érezzük jól magunkat. Próbálj meg némi erőfeszítést tenni a rendrakásba, hogy meglásd, nyugodtabbnak érzed-e magad tőle! Ha viszont rendmániásként azonosítod magad, akkor kipróbálhatsz egy olyan napot, amikor nem rohansz összehajtogatni a takarót, csak azért, hogy meglásd, tényleg annyi stresszt okoz-e, mint gondolod.
4. A rendezettség tanulható
A tendencia, hogy vagy tiszták vagy rendetlenek vagyunk, nagyrészt olyan tulajdonság, amelyet idővel veszünk fel. Mivel azonban a takarítás és a rendrakás az élet mindennapos része, segít, ha a tisztasággal kapcsolatos elvárásainkat másokéval együtt szögezzük le, feltéve, hogy a rendetlenségünkkel kapcsolatos szokásaink hatással vannak másra.
Ítélkezés helyett a rendezettebbé válás átgondolt módszereire összpontosítsunk, azzal a megértéssel, hogy a „rendezettebb" különböző szinteket jelent különböző embereknek.
Forrás: PureWow
Nyitókép: Getty Images