Csésze kávé sötétkék háttéren

A kávéfogyasztás összefügg a szorongás kialakulásával?

A koffein stimuláló jellege egyeseknél szorongást válthat ki, különösen azoknál, akik hajlamosak a szorongásra.


A koffein egy CNS (központi idegrendszeri) stimuláns, amely elsősorban az adenozinreceptorok blokkolásával hat, ami a szimpatikus idegrendszer stimulációját eredményezi. Ez a kortizol és más stresszel kapcsolatos fiziológiai reakciók felszabadulásához vezet, mondja Dr. Jamie McManus egészségyügyi szakértő.

A szervezet stresszreakciója magában foglalja a szív- és érrendszeri stimulációt, a megnövekedett pulzusszámot és vérnyomást, a gyorsabb légzést és a fokozott éberséget. Ezek a tünetek együttesen hozzájárulhatnak a koffeines kávé fogyasztása utáni szorongás érzéséhez.

A koffein mellett a kávéban található két másik vegyi anyag, a teofillin és a teobromin is hozzájárulhat a szorongáshoz. Ezek a központi idegrendszeri stimulánsok a légutak megnyitásával növelhetik a szívverést, az agyi vérkeringést és az oxigénellátást. Ezek a hatások mind hozzájárulnak a szorongás érzéséhez kávéfogyasztáskor.

Arra a kérrésre, hogy okoz-e szorongást a kávé, Dr. McManus válaszában úgy fogalmazott, hogy ez szintén változó, mivel a különböző emberek különbözőképpen reagálnak a koffein hatásaira.

„Ez elsősorban a genetikának köszönhető. Több tucatnyi gén játszhat szerepet abban, hogy a szervezet hogyan metabolizálja a koffeint, és hogy ezek a különböző metabolitok hogyan befolyásolják a fiziológiai reakcióinkat.”

A genetikán kívül más tényezők, például az anyagcsere és az általános egészségi állapot is befolyásolhatják, hogyan reagál a szervezet a koffeinre.

Kávézás mint megküzdési mechanizmus

Ha a szorongásra és a stresszoldó megküzdési mechanizmusokra gondolunk, valószínűleg nem a kávé jut először az eszünkbe. Dr. McManus szerint azonban a kávéfogyasztás mint megküzdési mechanizmus potenciálisan súlyosbíthatja a stresszt és a szorongást.

„Még annak is, aki nem hajlamos a szorongásra, ha a teste már a kortizol felszabadulásával járó »üss vagy fuss« válaszreakció felfokozott állapotában van, egy csésze kávé nem a legjobb választás”.

Ennek ismeretében most már talán érdemes újragondolni a kávé stresszes időszakokban való használatát megküzdési mechanizmusként.

Ha a kávé valóban szorongást okoz, akkor érdemes abbahagyni vagy csökkenteni annak fogyasztását. Dr. McManus azt javasolja, hogy a túl sok koffein fogyasztásának elkerülése érdekében fontoljuk meg a teára, például a zöld teára való átállást. Ez általában fele annyi koffeint tartalmaz, mint a főzött kávé. Azok számára, akik jelentős szorongással küzdenek, Dr. McManus azt javasolja, hogy teljesen kerüljék a koffeint, és három-négy nap alatt lassan szokjanak le róla, hogy megelőzzék a koffeinmegvonás tüneteit.

„Tapasztalatom szerint a szorongásra hajlamos embereknek általában teljesen távol kell maradniuk az olyan stimulánsoktól, mint a koffein. Azok, akik jelentős szorongásos hajlammal rendelkeznek, még a koffeinmentes kávét sem tolerálják jól.”

Lényeges, hogy lassan vonjuk ki a koffeint az életmódunkból, hogy elkerüljük a fejfájást.

(Manual)

Nyitókép: Unsplash