Rosszul alvó nő az ágyban

Komoly hatása lehet a rossz alvásnak a 40-es éveinkben

Egy új tanulmány szerint a 40-es éveikben járó, alvási nehézségekkel küzdő emberek agya 1,6-2,6 évvel idősebb lesz az 50-es éveikben, mint azoké, akik folyamatosan minőségi alvásban részesülnek.


A Neurology nevű szaklapban nemrég közzétett tanulmány megállapítása szerint a rossz alvásminőség a 40-es éveinkben befolyásolhatja az agy egészségét a későbbi életünkben.

A University of California San Francisco (UCSF) és más intézmények kutatói eredményeikben arról számoltak be, hogy a 40 éves koruk körül rossz alvásminőségű emberek agya 1,6-2,6 évvel idősebb lehet, mint azoké, akik rendszeresen minőségi alvásban részesülnek.

„Eredményeink rávilágítanak annak fontosságára, hogy az agy egészségének megőrzése érdekében már életünk korai szakaszában foglalkozzunk az alvásproblémákkal, beleértve a következetes alvásprogram fenntartását, a testmozgást, a lefekvés előtti koffein és alkohol kerülését, valamint a relaxációs technikák alkalmazását. A jövőbeni kutatásoknak az alvásminőség javításának új módjaira kell összpontosítaniuk, valamint az alvás hosszú távú hatásának vizsgálatára az agy egészségére fiatalabb embereknél”

– fogalmazott Dr. Kristine Yaffe, a tanulmány egyik szerzője, a UCSF pszichiátriaprofesszora, valamint az Amerikai Neurológiai Akadémia tagja közleményben.

Tanulmányukban a kutatók 589 embert vizsgáltak, akiknek átlagéletkora 40 év volt. A résztvevők 53%-a volt nő és 39%-a fekete bőrű.

A kutatás kezdetén a résztvevőket arra kérték, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amelyben olyan kérdések szerepeltek, mint:

  • Általában nehezen szokott elaludni?
  • Általában többször felébred éjszaka?
  • Általában túl korán szokott felébredni?

A kutatók feljegyezték az egyes személyek által jelzett hat rossz alvásjellemző számát. Az alvási szokások közé tartoztak:

  • rövid alvásidő
  • rossz alvásminőség
  • elalvási nehézségek
  • alvási nehézségek
  • kora reggeli ébredésnappali álmosság

A válaszok alapján a kutatók három csoportba sorolták a résztvevőket:

  • 0-1 rossz alvási jellemzők
  • 2-3 rossz alvási jellemzők
  • Több mint 3 rossz alvásjellemző

A kezdeti fázisban a résztvevők 70%-ának legfeljebb 1, 22%-nak 2-3, míg 8%-nak több mint 3 rossz alvási jellemzője volt.

A kutatók 5 évvel később ugyanezt a felmérést elküldték a résztvevőknek, további 10 év elteltével pedig MRI-vizsgálatok és gépi tanulási tesztek segítségével megbecsülték a résztvevők agyi korát.

Ezek alapján megállapították, hogy a több mint 3 rossz alvásjellemzővel rendelkező emberek átlagos agyi életkora 2,6 évvel volt idősebb, mint az 1 vagy kevesebb jellemzővel rendelkező csoportban. A 2-3 jellemzővel rendelkező emberek átlagos agyi életkora 1,6 évvel volt idősebb, mint a legalacsonyabb csoportba tartozóké.

A minőségi alvás létfontosságú az agy egészségéhez

Dr. Clete Kushida, neurológus, a kaliforniai Stanford Egyetem pszichiátria és viselkedéstudományok professzora a Healthline-nak elmondta, hogy „a tanulmány nagy hatású, mivel bizonyítja a rossz alvás és a középkorú felnőttek felgyorsult agyi öregedése közötti kapcsolatot, és ígéretet ad arra, hogy az alvásproblémák kezelésére irányuló korai kezelés megelőzheti a jövőben a neurokognitív diszfunkciókat.”

A tanulmány egyik limitációját jelentette, hogy a résztvevők önbevallásos alapon számoltak be alvási szokásaikról, valamint hogy a vizsgálat megfigyelésen alapult, így csak összefüggést mutatott ki a rossz alvás és az agy öregedése között, nem pedig ok-okozati összefüggést.

Mindazonáltal a kutatók szerint eredményeik hangsúlyozzák a minőségi alvás fontosságát, mellyel a szakértők is egyetértettek.

„Az alvás kétségkívül fontos az agy egészségéhez. Tudjuk, hogy egyes alvászavarok, mint például az obstruktív alvási apnoe, hatással lehetnek a neurokognitív funkciókra és az agyi érrendszeri betegségek kockázatára. Emellett a rossz alvás és az agy öregedése közötti kapcsolat is fontos, amint azt a tanulmány is mutatja”

– mondta Kushida a Healthline-nak.

Nyitókép: Shutterstock