Miképp képes a rostfogyasztás átprogramozni a bélrendszerünket?
A megfelelő mennyiségű rostbevitel jótékony hatással van az egészségünkre, különösen a bélflóra működésére. Ám a rostban gazdag étrend nemcsak az emésztést javítja, hanem jelentős szerepet játszik a krónikus betegségek, mint például a cukorbetegség és az Alzheimer-kór megelőzésében is.
A bélflóra, más néven mikrobiom, az emésztőrendszerünkben található mikroorganizmusok összessége, amely kulcsszerepet játszik az emésztésben, az immunrendszer működésében, és számos egyéb testi folyamatban. A megfelelően összeállított, rostban gazdag étrend elősegíti a hasznos baktériumok szaporodását a bélben, miközben visszaszorítja a káros mikroorganizmusok számát – írja a The Sun.
A rostok lassítják a cukor felszívódását a véráramba, ami hozzájárul a vércukorszint stabilizálásához és az inzulinérzékenység javításához. Ezenkívül a rostok elősegítik a teltségérzetet, ami hosszabb távon segíthet a testsúlyszabályozásban is, ami szintén kulcsfontosságú a cukorbetegség megelőzésében.
A krónikus gyulladás számos degeneratív betegség, köztük az Alzheimer-kór előidézője lehet. A bélflóra egészsége és az agy közötti kapcsolatot vizsgáló kutatások egyre inkább arra a következtetésre jutnak, hogy a bélbaktériumok összetétele befolyásolhatja az agy egészségét, és a gyulladás csökkentésével a rostok hozzájárulhatnak az Alzheimer-kór kockázatának mérsékléséhez.
Ételek, amiket ajánlott fogyasztani
- Teljes kiőrlésű gabonafélék
- Bab és hüvelyesek
- Héjas burgonya
- Diófélék és magvak
- Friss gyümölcsök és zöldségek, valamint aszalt gyümölcsök
A rostoknak két típusa van: az oldható és az oldhatatlan
- Az oldható rostok gélt képeznek, amikor vízzel egyesülnek, és az ételben lévő koleszterinhez és zsírhoz kötődnek. Oldható rostot találsz a kelbimbóban, az édesburgonyában, az avokádóban, az almában, a körtében, a sárgarépában, a zabban, az árpában, a babban, a lenmagban és a diófélékben.
- Ezzel szemben az oldhatatlan rostok nem oldódnak fel vízben, de a székletet tömörebbé teszik. Oldhatatlan rostot az ehető héjú gyümölcsökben, a zöldségszárakban, a korpában, a grízben és a diófélékben találhatunk.
Szakértők szerint naponta körülbelül 30 grammot kellene fogyasztanunk.