Mosógép, benne színes ruhák

Pontosan milyen gyakran mossuk a ruháinkat?

Ruháink túlzott mosása olyan fenntarthatósági kérdés, amelyről gyakran nem beszélünk, pedig a ruhák ápolása valójában egy ruhadarab szén-dioxid-kibocsátásának jelentős részéért felelős annak élettartama alatt.

A Levi's egy tanulmánya szerint az ikonikus 501-es farmer esetében a fogyasztói ápolási fázis – azaz a mosás és szárítás – a szénlábnyom 37 százalékáért, valamint a teljes vízfogyasztás 23 százalékáért felelős.

„Az otthoni mosási rutinunk megváltoztatása az egyik legnagyobb lehetőség az erőforrások megőrzésére. Ráadásul ez egy hihetetlenül egyszerű megoldás: csak arra kérjük az embereket, hogy ne mossák a szennyest”

– mondta a Vogue-nak Paul Dillinger, a Levi's alelnöke, a termékinnováció globális vezetője.

Bár a mosás sokunk számára házimunka, egyszerű változtatásokkal valójában jelentős hatást érhetünk el a környezeti lábnyomunkra, és csökkenthetjük a ruhák mennyiségét.

„Az energiamegtakarításon, a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésén és a víztakarékosságon túl a mosás módjának megváltoztatása egyszerűen jobb a ruháinknak”

– magyarázza Dillinger.

Arról nem is beszélve: Ki ne szeretne közülünk kevesebb időt tölteni a mosással?

Nem csak időt, energiát és vizet takaríthatunk meg azzal, ha kevesebbet mosunk – a kevesebb mosás azt is jelenti, hogy ruháink tovább tartanak.

„A túlzott mosás hozzájárul a ruhák zsugorodásához, a színek kifakulásához és gyorsabb romlásához. A ruhagyártás minőségének csökkenésével és a túlmosással több ruha kerül hamarabb a szeméttelepre”

– mondja Dr. Sonali Diddi, a Colorado State University formatervezési és áruforgalmi tanszékének docense.

Emellett ott van még a mikroműanyagok kérdése, amelyek a szintetikus ruhák (például a poliészter és a nejlon) mosásakor kerülnek a vízfolyásokba, és a mosás során komoly aggodalomra adnak okot. Egy mikroműanyag-szűrőbe való befektetés segíthet a probléma kezelésében, míg a szintetikus ruhák vásárlását lehetőség szerint kerülni kell.

Így mossuk a ruhát fenntartható módon

Amellett, hogy csökkentjük a mosásunk gyakoriságát, az alacsony hőmérsékleten való mosás (20-30 fok között ajánlott), a szárítógépes szárítás helyett a levegőn szárítás és a környezetbarát mosószer használata is jobb a bolygónak.

„Sok mosószer olyan vegyi anyagokat tartalmaz, mint a foszfátok, a felületaktív anyagok és az optikai fehérítők, amelyek károsak lehetnek a vízi élővilágra, ha a szennyvízelvezetéssel a vízfolyásokba kerülnek”

– mutat rá Dr. Kyle Grant, az Oxwash, egy környezetbarát mosodai cég és vegytisztítási alternatíva vezérigazgatója.

Milyen gyakran kell mosni a ruhákat?

A legtöbb esetben valóban nem szükséges minden viselés után kimosni egy ruhadarabot, ha az nem foltos, büdös vagy más módon nyilvánvalóan szennyezett.

A ruhákat például csak egy-három viselés után, míg az ingeket egy-két viselés után érdemes kimosni. Hasonlóképpen, az öltönynadrágokat és az alkalmi nadrágokat két-három, a blézereket, öltönyzakókat és egyéb zakókat pedig négy-öt viselés után lehet kimosni, míg a pizsamákat két-három viselés után. A kabátokat és más felsőruházatokat szezononként csak egyszer lehet tisztítsuk.

A pólók és ujjatlan felsők tulajdonképpen azon kevés ruhadarabok közé tartoznak, amelyeket minden viselés után ki kell mosni.

„Egyes szálakat, például a pamutot erősebb mosószerekkel és magasabb hőfokon kell mosni, hogy a szennyeződések kioldódjanak, [bár] a legtöbbünk ruhája ritkán lesz annyira piszkos, hogy magasabb hőmérsékletre legyen szükség”

– tanácsolja Grant.

Ugyanígy, a sportruházatot és a fürdőruhát is minden használat után ki kell mosni. Egyes anyagok, például a rugalmas elasztán és a nejlon, megtarthatják a baktériumokat és az izzadságot, ezért gyakrabban kell mosni őket a szagok megelőzése és az anyag épségének megőrzése érdekében. E célból a legtöbb szakértő azt ajánlja, hogy a leggingseket, sportmelltartókat és más nagy teljesítményű ruhadarabokat fehér ecet és mosószer keverékében kívül-belül mossuk ki, majd minden használat után levegőn szárítsuk meg.

Eközben a Levi's azt ajánlja vásárlóinak, hogy 10 viselés után mossák ki a farmert.

„Az átlagos kínai fogyasztó körülbelül négy viselés után mossa ki a farmerját. Az Egyesült Királyságban és Franciaországban az átlag 2,5 viselésre csökken két mosás között. Az Egyesült Államokban ez körülbelül 2,3 viselés/mosás arány”

– mondja Dillinger. Ha a farmerek 2,5 hordásonkénti mosásáról 10 hordásonkénti mosásra térnénk át, az 75 százalékkal csökkentené a fogyasztói fázis szén-dioxid-kibocsátását.

(Vogue)

Nyitókép: Shutterstock