Így reagál rá az agyunk, ha abba hagyjuk a sminkelést
Amikor sminkeljük magunkat, azt az üzenetet küldjük a tudatalattinknak, hogy hibásak vagyunk, és hogy ezeket a hibákat el kell takarni vagy el kell rejteni, mondja Jennifer Pepper holisztikus pszichoterapeuta. Lényegében boldogabbak vagyunk a megváltozott külsőnkkel, és erősen azonosulunk vele, mert befolyásolja, hogyan érezzük magunkat belül.
Emellett maga a sminkelés rutinja is is számít. Ha a rutinunk magában foglalja a sminket, akkor logikus, hogy ha kihagyjuk, akkor egy kicsit kiegyensúlyozatlannak érezhetjük magunkat. Az apró egyensúlytalanságok összeadódhatnak, és kevésbé érezzük magunkat magabiztosnak Pepper szerint.
Az agy pedig felismeri, ha kihagyunk egy lépést. De ahogyan a sminkelésben is kialakul egy rutin, úgy a nem sminkelésben is megtörténhet ez. Minél többet csinálunk valamit, annál jobb érzés, és akkor megtanulhatunk elszakadni mások véleményétől.
De ahhoz is idő kell, hogy az agyunk újrakalibrálja az új önképünket. A sminkmentesség mellett való döntés (vagy csak annak alkalmankénti viselete) után kezdjük csak el tisztábban megérteni a sminkkel való kapcsolatunkat.
Másoknak vagy magunknak viseljük? Ha egyszer jobban tudatában vagyunk annak, hogy a smink milyen szerepet játszik az életünkben, segíthetünk az agyunknak kiigazítani az önképünket, ha az eddig annak teljesenkisminkelt verziójához kötődött.
„Beszélj magadhoz szeretetteljes módon. Ezzel azt az üzenetet küldöd a tudatalattidnak, hogy többet érsz, mint pusztán a külsőd, és ez önmagában csodákat tesz az önszereteteddel és általában az életeddel”
– tanácsolja Pepper.
Daniel Sher klinikai pszichológus elismeri, hogy a viselkedéspszichológia alaptörvénye szerint minél gyakrabban vagyunk kitéve valaminek, ami kellemetlen számunkra, annál könnyebbé válik. Egy 2016-os, az Amerikai Pszichológiai Társaságban bemutatott tanulmányban arra kértek nőket, hogy két héten keresztül naponta nézzenek magukra a tükörben smink nélkül.
Idővel magabiztosabbak és önérzetesebbek lettek, és csökkent az általános kellemetlenség- és szorongásszintjük is. Sher azonban úgy véli, hogy az ismétlésnél nagyobb tényező is közrejátszik.
„Véleményem szerint az, hogy ismételten smink nélkül látjuk magunkat, esélyt ad arra, hogy megkérdőjelezzük azt az üzenetet, amelyet kulturális szinten folyamatosan kapunk – hogy csak akkor érezhetjük jól magunkat, ha »szalonképesnek« tűnünk.”
A bőrünknek is jót tesz a sminkmentesség?
Sosem árt, ha adunk a bőrünknek egy kiadós szünetet, ez segíthet neki kitisztulni, a pórusok levegőhöz jutnak, és segíthet abban is, hogy felismerjük, mire van igazán szüksége a bőrünknek.
(Purewow)
Nyitókép: Shutterstock