4 pszichológiai statisztika, ami örökre megváltoztatja az életedet
Íme 4 pszichológiai statisztika, amely képes megváltoztatni az egész életszemléletedet!
1. 23,849 nap az életedből unalmas lesz.
A népszámlálási adatok szerint a várható élettartam 2019-ben 72,6 év volt. Ha minden egyes évet 365 nappal számolunk, akkor az átlagember körülbelül 26 499 napot él. Ha feltételezzük, hogy ezeknek a napoknak körülbelül 10%-a lesz különleges - ami, valljuk be, kissé túlzás -, akkor az azt jelenti, hogy az életéből 23 849 nap unalmas lesz. Világiak és eseménytelenek lesznek és lesznek olyan napok, amelyeket el is felejtesz.
Szinte megszállottjai vagyunk a különleges napok gyűjtésének. Azt hisszük, hogy hatalmas célokat kell elérnünk, és sok különleges napot kell tartanunk az életben ahhoz, hogy boldogok legyünk. Közben pedig nem vesszük észre, hogy ezek a különleges napok hihetetlenül múlékonyak. A magaslatok összezsugorodnak, és máris visszatérünk az unalmas napjainkhoz. De hogyan tanuljuk meg szeretni az unalmas napokat?
A Psychology Today egyik cikkében Dr. Nancy Bearns azt állítja, hogy ha nem tanuljuk meg élvezni és értékelni az apró dolgokat is, az megfoszt minket a boldogságtól és az örömtől.
Ahhoz, hogy boldogok legyünk, ahelyett, hogy a magasságokat hajszolnánk, jobban járunk, ha a nyomorúsággal szembeni ellenszenvet ápoljuk.
„A hosszú távú, mindennapi boldogság abban rejlik, hogy nem vagyunk szerencsétlenek”
– mondta.
Számára ugyanis minden olyan nap, amikor nem beteg, nem stresszes, és nincs dráma, az egy jó nap. Lényegében pszichológiailag minden semleges napját jó nappá fokozza.
2. 7,8 milliárd ember él ezen a bolygón
Ezen a bolygón 7,8 milliárd ember él. Hét egész nyolcmilliárd! 7,800,000,000. Ha el szeretnél számolni egyesével idáig és másodpercenként egy számolás sebességével számolsz, akkor több mint 2 473 évbe telik, mire végzel vele.
Egy kicsit hagyd, hogy ez a szám mérhetetlensége átjárjon, azután pedig kérdezd meg magadtól: reális, hogy 7,8 milliárd emberhez hasonlítsd magad a világon?
A siker nevében gyakran romantikussá válik, hogy a világon a legjobbak legyünk valamiben. Persze mindannyiunkban megvan a lehetőség, hogy valamiben a legjobbak legyünk a világon. De muszáj-e feltétlenül annak lennünk?
Zat Rana azt mondja:
„Nem versenyzek senki mással egy csillogó tárgyért, mert inkább magammal versenyzek. A szabadság többnyire belső munka, és arról szól, hogy olyan egyedi módon váljak mássá, hogy sértés lenne számomra, ha valaki mással mérném magam.”
Az összehasonlítás az öröm tolvaja. És mindannyiunknak jobb lesz, ha abbahagyjuk. Próbáljunk meg tehát olyan életet építeni, ami annyira egyedi, hogy ne legyen értelme másokkal összehasonlítani. Ha mindannyian képesek leszünk elfogadni Zat szemléletét, akkor képesek leszünk abbahagyni a versengést, ami sokkal több örömöt hoz az életben.
3. A világegyetem 13,8 milliárd éves
Ennyi idős a világegyetem. Ehhez képest mi körülbelül 1,521 x 10*-9-ed részét töltöttük eddig ebben az univerzumban. Szinte fel sem tudjuk fogni ennek a számnak a mérhetetlen semmisségét.
A 2000-es évek óta pszichológusok próbálják megérteni az áhítat tudományát. A Psychology Today egyik cikkében Dr. Bryan E. Robinson, Ph.D. úgy definiálja az áhítatot, mint a csodálat és a tisztelet elsöprő, önmagunkon túllépő érzését, amelyben úgy érezzük, hogy valami hatalmas, nálunk nagyobb dolog részei vagyunk, ami meghaladja a világról alkotott képünket.
Az áhítat lényegében egy olyan állapot, amikor felismered az univerzum tömegességét. Ez az, amikor felismered, hogy milyen hihetetlenül gyönyörű a létezés. Ez az az érzés, amikor megpróbálod megtalálni az óceán végét, és rájössz, hogy az túlmutat a horizonton. Ez az, amikor megpróbálod számszerűsíteni az éjszakai égbolt csillagait, és rájössz, hogy ez a feladat lehetetlen.
„Az áhítat egyik legfontosabb jellemzője, hogy elősegíti azt, amit mi >>kis én<<-nek nevezünk”
– mondja Dr. Virginia Strum. Az áhítat állapotában rádöbbenünk, hogy mennyire jelentéktelenek vagyunk az univerzum számára. Hogy csak egy porszem vagyunk. Mégis paradox módon, amint azt 2023-as tanulmányok mutatják, az áhítat fokozza az érzelmi jólétet. Ez azért van, mert egy pillanatra kiszorulunk az univerzum középpontjából, és rájövünk, hogy valami felfoghatatlanul nagyobb dolog részei vagyunk.
Szóval próbáld meg úgy kezdeni vagy befejezni a napodat, hogy megpróbálod előhízni az áhítat állapotát. Garantált a stressz-szinted csökkenése, és magasabb érzelmi jólét.
4. Annak a valószínűsége, hogy megszületsz, 1 a 400 trillióhoz.
Ez a tudósok becslése egy ember születési valószínűségéről: 1 a 400 trillióhoz. Ez egy újabb érthetetlen szám ezen a listán.
És bár folyik némi vita arról, hogy ez a szám pontos-e, senki sem tagadhatja, hogy az ember születésének valószínűsége nevetségesen alacsony. Ez azt jelenti, hogy a létezésed már önmagában egy hatalmas csoda.