Egy kérdéssel kiolvasni valaki személyiségét? Nem lehetetlen
Van egy kérdéstípus, ami közvetve sokat elárulhat egy adott személy személyiségéről − derült ki egy friss kutatásból.
Ha megkérdezünk valakit, hogy mit gondol másokról, az sokat elárul a saját személyiségéről. Ennek oka, hogy az emberek hajlamosak másokban több saját tulajdonságukat meglátni. Eszerint a nagylelkű ember nagylelkűnek lát másokat, az önző ember pedig önzőnek lát másokat.
Dr. Dustin Wood, a tanulmány első szerzője elmondta:
Negatív személyiségjegyek hatalmas sora társul a mások negatív megítéléséhez. Az emberek negatív megítélésére való egyszerű hajlam a depresszió és a különböző személyiségzavarok nagyobb valószínűségét jelzi.
A következtetések egy három tanulmányból álló tanulmánysorozatból származnak.
Ezek közül az egyikben arra kérték a résztvevőket, hogy ítéljék meg három másik ember pozitív és negatív tulajdonságait. Minél pozitívabban ítélték meg ezeket az embereket, annál boldogabbnak, lelkesebbnek, rátermettebbnek és érzelmileg stabilabbnak bizonyultak ők maguk.
Fotó: Shutterstock
Azok az emberek, akik pozitívabban ítéltek meg másokat, saját életükkel is elégedettebbnek bizonyultak, ezzel szemben azoknál, akik negatívabban ítéltek meg másokat, magasabb volt a nárcizmus és az antiszociális viselkedés szintje.
A kutatók még egy évvel később is visszatértek ugyanezekhez az emberekhez, és az eredmények ugyanazt mutatták. Ez alátámasztja, hogy amit az emberek másokról alkotott értékelései önmagukról mondanak, az idővel is stabil marad.
A személyiségzavarokat gyakran legalább részben az alapján diagnosztizálják, hogy az emberek hogyan látnak másokat − írják a szerzők:
...bár a nárcisztikusok másokat érdektelennek vagy értéktelennek érzékelhetnek, ez nem feltétlenül tükrözi azt, ahogyan önmagukat látják. Hasonlóképpen, a paranoid személyiségzavarra jellemző viselkedést tanúsító személyek úgy gondolhatják, hogy mások rosszindulatúak és megbízhatatlanok, még akkor is, ha önmagukat nem így látják.
A machiavellizmust általában részben úgy mérik, hogy megkérdezik az egyéneket, hogy milyen mértékben érzékelik az őszinteség, a tisztesség vagy az önzetlenség hiányát mások cselekedeteiben, a nárcisztikus viselkedést pedig részben az a meggyőződés váltja ki, hogy mások alsóbbrendűek, érdektelenek és méltatlanok a figyelemre.
Forrás: PsyBlog
Nyitókép: Shutterstock
- Egy kis nárcizmus jót tehet az egészségnek? ›
- Az egyetlen dolog, amire minden nárcisztikus valójában vágyik ›
- És te felismered? 5 apró jel, ha valaki pszichopata ›
- Vonzod a nárcisztikus férfiakat? Ez az oka, és így változtathatsz a sémán ›
- Egy meglepő személyiségjegy szoros kapcsolatban áll a depresszióval ›