
8 dolog, amit megtehetsz a szíved egészségéért idén nyáron
A Brit Szív Alapítvány (British Heart Foundation – BHF) szerint a 2020-as évek kezdete az elmúlt 50 év legrosszabb évtizedkezdete volt a szív egészsége szempontjából.
A BHF új elemzése szerint 2019 óta 18%-kal nőtt a szív- és érrendszeri halálozások száma a munkaképes korúaknál pedig 18 693-ról 21 975-re emelkedett 2023-ra, ami heti átlag 420 halálesetet jelent. Emellett a szívelégtelenséggel élők száma is megugrott, 2020 márciusához képest 21%-kal, 785 000-re nőtt 2024 márciusára az Egyesült Királyságban.
Dr. Charmaine Griffiths, a BHF vezérigazgatója szerint aggasztó a helyzet.
„Ha forradalmasítjuk a kutatást, megfordíthatjuk ezt az aggasztó irányt, és több életet menthetünk meg, mint valaha”
– mondta.
A megelőzés kulcsfontosságú, de mit tehetünk a szívünkért akár már idén nyáron?
1. Legyen az alvás prioritás
„Sokan nem gondolnak rá, de az alvás is fontos a szív egészsége szempontjából”
– mondja Dr. Regina Giblin, a BHF vezető szívápolója.
„Ha minden este ugyanabban az időben fekszünk le, és ugyanakkor kelünk fel, segít a szervezetnek egy rutint kialakítani, ami szabályozza többek között a vérnyomást és a szívverést is. A rossz alvás gyakran rossz szokásokhoz vezet, például több cukros étel fogyasztásához, hogy pótoljuk az energiát”
2. Testmozgás
„A testmozgás nagyon jót tesz a szívnek, ezért próbáljunk olyan tevékenységet találni, amit élvezettel végzünk, mert minél jobban szeretünk, annál gyakrabban fogjuk csinálni”
– mondja Giblin.
„Hetente 150 perc mérsékelt testmozgás ajánlott. A mérsékelt azt jelenti, hogy kissé már lihegünk, de még tudunk beszélni. A mozgás közben emelkedjen meg a pulzusunk, ez azt jelenti, hogy a szíved edzettebbé válik. A szív, mint pumpa, hatékonyabban működik, ha rendszeresen edzünk”
– teszi hozzá.
Olvasd el ezt is! Ez a mozgásforma csökkentheti a szívritmuszavarok kockázatát
3. Egészséges táplálkozás
Giblin szerint gyakran emlegetjük a mediterrán étrendet, ezért érdemes sok gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani. Fontos az ételek elkészítési módjára is odafigyelni, például tapadásmentes serpenyőt és olajsprayt használni zsír vagy vaj helyett. Emellett javasolt friss alapanyagokból főzni, mivel az ultrafeldolgozott ételeket többféle egészségügyi problémával is összefüggésbe hozták.
4. A stresszszint csökkentése
Illusztráció
Fotó: Unsplash
Giblin szerint stressz hatására megemelkedik a szívverés és a vérnyomás ami beindítja a „üss vagy fuss” reakciót. Ha ez gyakran ismétlődik, az erek megmerevedhetnek, plakkok rakódhatnak le, ami krónikus szívbetegséghez vezethet. A rendszeres stressz ellen fontos, hogy valakivel tudjunk beszélni, és közösen egy egészséges megküzdési módot találni, például meditációval vagy friss levegőn való mély légzéssel.
5. Vérnyomás és koleszterin
„Tudd meg, mennyi a vérnyomásod és a koleszterinszinted”
– tanácsolja Giblin.
6. Maradjunk hidratáltak
A vízivás az egész test működésére hat, hiszen a szív pumpálja a folyadékokat a szervezetben. Dehidratáltság esetén például káliumot is veszíthetünk, főként izzadással, ez az elektrolit pedig kulcsfontosságú. Ha túl sokat veszítünk belőle, szívritmuszavar alakulhat ki. Meleg időben ezért különösen fontos többet inni, és figyelni a test jelzéseire.
7. Hagyjuk abba a dohányzást
„A dohányzás az egyik legkárosabb szokás, ami a szívet illeti, csökkenti az oxigént a vérben, és roncsolja az artériákat”
– mondja Dr. Martin Thornton, a Bluecrest Wellness egészségügyi szűrőcég orvosigazgatója.
8. Alkoholfogyasztás
„Az alkohol emeli a vérnyomást és üres kalóriákat ad a szervezetnek”
– mondja Thornton.
„Nem arról van szó, hogy teljesen ki kell iktatni, de törekedjünk arra, hogy heti 3,5 dl-nél ne fogyasszunk többet, és ha lehet, iktassunk be pár alkoholmentes napot is.”
Borítókép: U.P.SD/Shutterstock