
Így ismerheted fel, ha szociálisan elszigetelt lettél — mit tehetsz ellene?
Gyakran az emberek összetévesztik a magányosság érzését a szociális elszigeteltséggel, pedig bőven van különbség a kettő között és nem feltétlenül függenek össze. Alábbi cikkünkben az utóbbi állapot jeleiről beszélünk, illetve arról, hogy miket lehet tenni ellene.
A társadalmi elszigeteltség az, amikor valaki szociális hálója megszűnik, vagy nagyon beszűkül, emiatt pedig az adott illetőnek nincs kivel megosztania a vele történt eseményeket. Ennek gyakran semmi köze nincs az általános személyiségjegyekhez, vagy ahhoz, hogy valaki introvertált. Igazából bárki érezheti magát ilyen tekintetben elveszettnek.
Nem szabad összekeverni a magányossággal, hiszen az egy sokkal bonyolultabb mentális állapot, hiszen akkor is jelentkezhet, ha valaki párkapcsolatban él, ami mellett tág baráti köre van. Ennek az alapja a meg nem értettség érzése, ami szintén kínzó lehet.
A társadalmi elszigeteltség megállapításához számításba kell venni a kapcsolati státuszt, az emberi kapcsolatok számát, illetve az interakciók gyakoriságát, valamint a közösen eltöltött értékes idő mennyiségét és minőségét. Ha például hetek óta nem beszéltél senkivel a munkán kívül másról, akkor lehet, hogy valami probléma van.
Ennek komoly kihatása lehet a fizikai és a mentális egészségre is. Többek között okozhat szívbetegséget, alvásminőségromlást és kognitív hanyatlást is, valamint depresszióhoz és szorongáshoz vezethet.
Mit lehet tenni ellene?
Fotó: Unsplash/Paola Chaaya
A digitális kapcsolattartás sok esetben segíthet, például olyanoknak, akiknek költözés vagy betegség miatt szakadtak meg a közösségi időtöltései. Tanulmányok bebizonyították, hogy akár heti pár perc videochat hasznos lehet az elszigeteltség érzésének csökkentésében. Emellett jó ötlet egy háziállat befogadása, hiszen a kis kedvencek hű társak lehetnek a nehéz időkben.
Bizonyos helyzetekben ez a tapasztalat egy jobb életkörülményhez vezethet, mivel megszakíthatja a kapcsolatokat olyan emberekkel, akik csak hátráltatnak a célok elérésében. Ez a pozitív szemlélet reményt táplálhat és magabiztosságot adhat új barátok szerzéséhez. Végezetül pedig sosem hátrány megkeresni egy szakembert, aki professzionális segítséget tud biztosítani ilyen problémás helyzetekben.
Nyitókép: Shuttertsock
Forrás: Health Line
- Rosszabb kogníció, de jobb közérzet igaz az idősödőkre - IN ›
- Másképp telefonozol, amikor magányos vagy — ezekre figyelj! - IN ›
- 4 dolog, ami segíthet a magányosság ellen - IN ›
- A felnőttkori magány összefügg a gyermekkori traumával - IN ›
- Egy személyiségjegy megvéd a magány ellen — benned megvan ... ›