A szorongással küzdő emberek álmai teljesen mások
Egy új kutatás azt vizsgálta, hogy a szorongás, hogyan hat az álmokra.
A Dreamingben megjelent új tanulmány a szorongásos zavarokkal küzdő emberek álmait elemzi. A tanulmány azt sugallja, hogy ezek a gyakran aggasztó álmok rémálommá változtathatják a szorongással küzdő emberek ébrenlétét, ha nem kapnak megfelelő kezelést.
"Tanulmányunk eredményei azt mutatják, hogy a szorongásos betegek álomtartalma jelentősen eltér az egészséges emberek álmaitól és több negatív, kellemetlen elemet tartalmaz"
– magyarázza Anton Rimsh, a vezető szerző és pszichológus, a németországi Universität Düsseldorfról.
Szorongásos betegek álomtartalma
Rimsh tanulmánya 38 szorongásos beteg álomtartalmát követte nyomon álomnaplókon, kérdőíveken és egy-egy álomelemzésen keresztül.
A tanulmány eredményei szerint van több olyan álomtéma, melyek keresztezik egymást a betegeknél és elterjedtebbek a szorongással küzdőknél, mint az egészségeseknél.
- Üldözve és üldözve
- Fizikai támadás és agresszív cselekedetek
- Megdermedni az ijedtségtől
- Veszekedés és verbálisan agresszív interakciók
- Szorongás és félelem mások agresszív cselekedetei miatt
- Félelem az eséstől
- Társadalmi helyzetekben kirekesztettnek és elutasítottnak lenni
- Szülők és családtagok halála
- Autó vagy repülő balesetek
Ezeken az ismétlődő képeken és eseményeken kívül volt néhány közös meghatározó jellemző is, amelyek sok résztvevő álmában megtalálhatók, mint például:
- Korábbi kapcsolatok, volt szerelmek
- Nagy sebesség és teljesítmény
- Magas érzelmi intenzitás
A vezető pszichológus azonban ennek komoly veszélyeire hívta fel a figyelmet. Ugyanis a szorongásos betegek az ébrenlét és az álmok közötti negatív visszacsatolási hurkokban ragadhatnak, azaz a negatív álmok súlyosbíthatják a szorongásos tüneteket ébrenlétükben, ami még zavaróbb álmokat eredményezhet és így egy ördögi körbe kerülnek a betegek.
„A legjobb tanács, amit adhatok annak, aki rendszeresen átél ilyen álmokat, az, hogy konzultáljon egy pszichológussal, vagy még jobb, ha pszichoterapeutával. Ők rendelkeznek a szükséges tapasztalattal, hogy ne csak a szorongással, hanem az álmokkal is foglalkozzanak”
– magyarázza.
Nyitókép: Shutterstock